The answer is 40 because you have to divide 60 and then 1.50 to get your answer
I’m not sure but a calculator will help you. Actually you should look up websites that does your homework for u. It’s the best cheat sheet!
Answer:
$846,000
Explanation:
Paid in capital = Par value of shares + Share premium paid or Additional paid in capital
So,
Par value of total issued shares = (54000 + 36000) * 7 = $630,000
Premium can be calculated as
for 54000 shares = 9 - 7 = $2/share
or 36000 shares = 10 - 7 = $3/share
this gives us a total additional paid in capital of
= (54000 * 2) + (36000 * 3) = $216,000
Paid in capital = 216000 + 630000 = $846,000
Note that capital dividends are deducted from the premium account where as cash dividends are deducted from retained earnings leaving no impact on paid in capital. We are assuming cash dividends.
Answer:
Firm should hire the 4th worker as MR > MC.
Explanation:
Here, we are comparing the marginal cost of hiring 4th worker with the revenue generated by the 4th worker.
Marginal cost of hiring 4th worker:
= Total cost with 4 workers - Total cost with 3 workers
= $4,600 - $4,000
= $600
Total revenue generated by the 4th worker:
= Number of units produced by 4th worker × Price of each unit
= 50 × $15
= $750
Therefore, the firm should hire the 4th worker as the marginal revenue of 4th worker is greater than its marginal cost.
Answer:
1,012.36 knives produced in each month
Explanation:
Data provided in the question
Annual demand = 10,500
Ordering cost = $85
Holding cost = $1.10
Daily demand = 70 knives per day
Production knives per day = 190 knives
Based on the given information, we need to apply the formula which is shown below:

= 1,012.36 knives produced in each month
We simply applied the above formula to find out the knives produced in each batch