Answer:
maximum profit ($30 in total) is obtained by selling 5 units
Explanation:
- if the market maker buys and sells one unit, his/her profit = $15 - $5 = $10
- if the market maker buys and sells two units, his/her profit = $10 + ($14 - $6) = $18
- if the market maker buys and sells three units, his/her profit = $18 + ($13 - $7) = $24
- if the market maker buys and sells four units, his/her profit = $24 + ($12 - $8) = $28
- if the market maker buys and sells five unit, his/her profit = $28 + ($11 - $9) = $30
the maximum profit per unit is obtained by selling only 1 unit, but the total maximum profit is obtained by selling 5 units.
Answer:
Job enlargement strategies increase job satisfaction more than job rotation strategies
Explanation:
The job enlargement refer to do multiple task at the same time. It includes more responsibilities and duties at the same level in the organization so that the employee cant bore from their day to day work. It reduces the boredom of the employees at the time time it also focuses on the employee satisfaction level.
Whereas the job rotation means the switching of job from one job to another so that they grow in near by future.
In the given situation, the Crafty cookbooks change its working way due to which many employees are frustrated which results into the quitting of job, firing of employees, etc that represents the job enlargement with job satisfaction and more than job rotation
Answer:
5.022 Million dollars
Explanation:
According to Apple 2017 financial report and looking at the consolidated balance sheets of the company, the warranty expenses of Apple was 5.022 millions. Other than this, Apple paid $4.401 Million as warranty claims.
These statistics are used by managerial accountants to inform all the stakeholders about the company cost and projections and warranty claim is one major head in it
<h2>Find a real estate agent would be the right choice</h2>
Explanation:
The choices purely depend on the buyer. If he is new to buying home, then it is always preferable to go for "finding a real estate agent".
As a new buyer, he / she cannot directly jump onto "shop for mortgage". He/ she need guidance, a sample, an history to select the right one.
And only when you can find a suitable location or place, then only we can go to neighborhoods house and cross verify about our need.
The other option is to go for online listing. But still it will show only list of plots / house for sale and it cannot guide like a human.
Answer and Explanation:
The computation of the depreciation expense and book value at the end of 2016 is shown below:
But before that first determine the cost of the asset which is
Cost of the asset is
= Purchase price + rear hydraulic lift + sales tax
= $62,000 + $8,000 + $3,000
= $73,000
Now the depreciation expense is
= ($73,000 - $8,000) ÷ (10 years)
= $6,500
ANd, the book value is
= $73,000 - $6,500 × 2
= $60,000