Answer:
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000
c) Reduce GDP
Explanation:
Gross domestic product (GDP) which is the total market value of all the final goods and services produced in a country over a given period of time. The GDP can be calculated using the value added approach.
Here the GPD figure is ascertained by summing the amount of additional value created by each factor of production at each stage of the production process of the final product.
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000 which is the total value added or the market value of the final goods
c)
If the lumber were imported it would be deducted from the value of export and thus reduce GDP. Remember that GDP is the market value of all good and service produced within a given country over certain period of time .
Answer:
4 years
Yes
Explanation:
Payback period calculates the amount of time it takes to recover the amount invested in a project to be recovered from the cumulative cash flow.
Cash inflow for the period = Net income + Net cash deductions (depreciation expenses)
$60,800 + $19,200 = $80,000
Payback period = amount invested / cash inflow
$320,000 / $80,000 = 4 years
If the payback period is five years or less, the project would be accepted because the amount invested would be recovered in 4 years. Therefore, the company would purchase the new games.
I hope my answer helps you
Answer:
D. The market value of the bond approaches its par value as the time to maturity declines. The yield to maturity approaches the coupon interest rate as the time to maturity declines.
Explanation:
One explanation of the relationship that exists between the coupon interest rate and yield to maturity and the par value and market value of a bond, is that <u>the market value of the bond approaches its par value as the time to maturity declines. The yield to maturity approaches the coupon interest rate as the time to maturity declines.</u>
According to the definition of yield to maturity, it takes into consideration the coupon rate (i.e. the interest amount earned per year) for the number of years left to maturity, it is often higher because it treats the amount earned each year as being re-invested.
<u>Therefore the amount of yield to maturity will fall as the time to maturity nears and will approach the coupon rate</u>
Secondly, A bond's par value is the dollar amount it will be worth when it reaches maturity.
Before its maturity date, the bond may sell for more than par value on the secondary market as the yield it pays becomes more attractive to buyers.
<u>Therefore the difference between par value and market value is the yield. hence as maturity nears, yield to maturity falls and market value approaches par value because the bond is what its par upon maturity.</u>
Answer:
a. 49.50 units
b. The order quantity should not be changed
Explanation:
a. The computation of the ordering cost is shown below:
Economic order quantity = 
where,
Carrying cost = $11 × 40% = $4.4
And, the other items values would remain the same
Now put these values to the above formula
So, the units would equal to
70 = 
= 49.50 units
b. Since we see that the ordering cost is less than the economic order quantity, the order quantity should not be changed as it leads to increase in the total inventory cost
Answer:
(A) Long- term debt
Explanation:
Financing via issue of long term bonds represents long term debt financing.
Bonds refer to those securities issued by an issuer (or lender) to a borrower, bearing a fixed rate of interest payable on timely basis as well as repayment of principal at the end of the term.
Long term financing is generally for a period which is greater than one year. Usually long term financing is resorted to by a corporation when capital outlay of funds required, or investment in long term projects such as building, purchase of machinery etc which involve sizable funds.
Bonds carry interest obligation in the sense borrower has to pay interest on timely basis.