Answer:
$ 2,043.14
Explanation:
The shelf price for the two items are $924.95 and $12, 695.95
The total price for both will be
=924.95 + 12, 695.95
=$13, 620.9
A 15% discount on both equals to 15/100 x 13,620.9
=0.15 x 13,620.9
=2,043.135
=$ 2,043.14
Answer:
a. 125.43 hours
b. 767.92 hours
c. 2,129.04 hours
Explanation:
Using the mathematical approach, we have :
y = ax ^b
Where ,
y is the average time to manufacture x units
a is the time its takes to manufacture first plane
b is the log of 80% divided by log 2
Then,
Average time for 5 planes = 300 (5)^-0.322
= 178.67 hours
Total time for 5 planes = 178.67 hours × 5
= 893.35
Average time for 4 planes = 300 (4)^-0.322
= 191.98 hours
Total time for 5 planes = 191.98 hours × 4
= 767.92 hours
The fifth plane would take = 893.35 - 767.92
= 125.43 hours
Average time for the 18 planes = 300(18)^-0.322
= 118,28 hours
Total time for 18 planes = 118,28 hours × 18
= 2,129.04 hours
Answer:
Correct Answer:
2. You order 3 gallons of white ceiling paint from a local store, and the store breaches by not delivering or making available to you the 3 gallons.
3. You own the pistol used by Hamilton and contract to buy the pistol used by Burr in the Hamilton-Burr duel to complete your set, but despite the contract the Burr pistol owner refuses to sell at the last minute.
1. Your bookstore agrees to order a textbook for you but breaches its contract with you by canceling the order the next day.
Explanation:
In enforcement of specific performance is applied in situations where there there is an established contract that has was not honored. This bridge of contract would then trigger performance enforcement.
Answer:
Q' = 213.80
Explanation:
P(d): production rate per day = 200
Ic: Installation cost = 120
D: Demand = 8000
D(d): demand rate per day = 32
Uc: Unit cost (holding) = 50
Applying into Production order quantity model formula

Answer:
Option D
Explanation:
In simple words, moral hazard refers to the situation when an individual do not act with full responsibility due to the fact that any loss from their behavior will be borne by some third party.
Thus, by assessing the employees before employment by a test will help to decide the employer if the individual is worthy of the job or not. Thus, efficient employees will be selected and less mistakes will occur.