answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sloan [31]
2 years ago
14

Fixed and Variable Costs. In a slow year, Deutsche Burgers will produce 2 million hamburgers at a total cost of $3.5 million. In

a good year, it can produce 4 million hamburgers at a total cost of $4.5 million. a. What are the fixed costs of hamburger production? b. What are the variable costs? c. What is the average cost per burger when the firm produces 1 million hamburgers? d. What is the average cost when the firm produces 2 million hamburgers? e. Why is the average cost lower when more burgers are produced?
Business
1 answer:
bixtya [17]2 years ago
8 0

Answer:

variable Cost = $0.5 per burger

Fixed Cost = $2,500,000

Average Cost per burger is  $3/unit

Average Cost per burger is $1.75/unit

and

the fixed cost is spread across more burger so that average cost fall

Explanation:

given data

2 million hamburgers total cost = $3.5 million

4 million hamburgers total cost = $4.5 million

solution

we know here that total cost by linear equation is

Total Cost = Total variable Cost + Total Fixed Cost   ....................1

and

Total variable Cost = Number of Units × variable Cost per unit

and

we can write according to question  

3,500,000 = 2,000,000 variable Cost +  Fixed Cost     ..............3

4,500,000 = 4,000,000 variable Cost +  Fixed Cost     ..............4

now subtract equation 3 by 4

we get

1,000,000 = 2,000,000 variable Cost

so variable Cost = $0.5 per burger

and now put this in equation 3

3,500,000 = 2,000,000 × 0.5 +  Fixed Cost

Fixed Cost = $2,500,000

and

Average Cost per burger is  =  \frac{total cost}{no of burger}

Average Cost per burger is  =  \frac{1,000,000*0.5 + 2,500,000}{1,000,000}

Average Cost per burger is  $3/unit

and

Average Cost per burger is = \frac{total cost}{no of burger}

Average Cost per burger = \frac{2,000,000*0.5 + 2,500,000}{2,000,000}

Average Cost per burger is $1.75/unit

and

the fixed cost is spread across more burger so that average cost fall

You might be interested in
The number at the bottom right of each supplier’s box shows the portion of Boeing’s costs in thelast year that went to that supp
vaieri [72.5K]

Answer:

both

  • United Continental with a capital expenditure of 60.68%
  • Southwest Airlines with a capital expenditure of 51.38%

Explanation:

Since United Continental's purchases of Boeing planes represent over 60% of their capital expenditures, this means that Boeing had to be the primary plane supplier. Even if the company purchased planes form other manufacturer, their purchases would not even be 40% of the company's purchases.

The same applies to Southwest Airlines, even though the purchases from Boeing are a little lower, they are still over 51%. This means the company could not have spent more money on purchasing planes from another company. The maximum purchase from another airplane manufacturer would have been less than 49% at most.

Besides the previous analysis, you must also consider that the company spends money on things besides airplanes, e.g. new training facilities, equipment, computer software, other vehicles, etc.

5 0
1 year ago
An osha inspector completed her inspection of a mining operation, including a walkaround and employee interviews. then the osha
Leviafan [203]

Answer:

The inspector found a violation that could cause serious injury or death.

8 0
1 year ago
This year Riley files single and reports modified AGI of $76,000. Riley paid $1,200 of interest on a qualified education loan. W
sleet_krkn [62]

<u>Solution and Explanation:</u>

As per the income tax, if the income of a single taxpayer lies in the range of $65000 and $80000, the taxpayer is elgibile for a prtial deduction on his/her education on loan interest.

The partial interest deduction amount is calculated as follows:

Partial interest deduction allowed = \text { Interest expense } *(\$ 80000-\mathrm{AGI} / \$ 80000-\$ 65000)

=\$ 1200 *(\$ 80000-\mathrm{AGI} / \$ 80000-\$ 65000)

=\$ 1200 * \{(580000-\$ 76000 / \$ 80000-\$ 65000)}

=\$ 1200 * \$ 4000 / \$ 15000

= $320

Therefore, the allowed interest deduction in this case is $320.

4 0
2 years ago
On his way home from work, Phil stopped at a shopping center. He parked in front of the dry cleaner, where he could pick up his
lorasvet [3.4K]
<h3>Hello there!</h3>

Your question asks what type of shopping center Phil is shopping at.

<h3>Answer: Neighborhood Center</h3>

The reason why "Neighborhood Center" would be the correct answer is because the stores that Phil is going to is more "convenient."

The stores that Phil went to: dry cleaner, gift shop, and supermarket are all stores that are more convenient to customers. Neighborhood centers have stores that are more convenient to customers, due to the fact that they people would be shopping for essential items that would go well with ones well being or for the house.

Since the stores that Phil shopped at are convenient stores, and neighborhood centers have convenient stores, this means that Phil is shopping at a Neighborhood center.

<h3>I hope this helps!</h3><h3>Best regards,</h3><h3>MasterInvestor</h3>
6 0
1 year ago
Compare the results of your personal time allocation to your ideal time allocation. Are you close to your ideal allocation? If n
miv72 [106K]

Answer:

As an individual, I am not close to my ideal time allocations as such allocation got affected by many factors that are beyond the control of an individual. One has to depend on the external environment which is composed of other individuals receding near you.

The sleeping schedule, health both mental and physical affects the time allocation significantly. Due to distress and overload panics one serves more time in sleeping than adequate.

 

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Consider this argument: "if richard graduated with honors, then richard maintained a gpa of 3.2 or higher. it is not the case th
    6·1 answer
  • A 10 percent increase in income leads to a 15% decrease in the quantity of macaroni and cheese demanded but no change in the pri
    8·1 answer
  • Josefina submitted a complaint online that is non-serious in nature. How will OSHA most likely respond?
    8·1 answer
  • You are going to deposit $21,000 today. You will earn an annual rate of 4.1 percent for 15 years, and then earn an annual rate o
    11·1 answer
  • Card Corp. purchased bonds at a discount of $49,000, and accounted for the bonds as held to maturity. Subsequently, Card sold th
    9·1 answer
  • Majestic Homes' stock traditionally provides an 7% rate of return. The company just paid a $2 a year dividend which is expected
    15·1 answer
  • Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company, for the year ending December 31 appear below.
    15·1 answer
  • "One of the problems with price competition is that price decreases by one competitor are easily observed by other competitors.
    5·1 answer
  • Cornwall Company has two divisions, A and B. Information for each division is as follows: A B Net earnings for division $ 40,000
    7·1 answer
  • If a stadium sells 40,000 seats sold at $20, $22.50, and $25 and $28 equally distributed in four sections, how much can be made
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!