answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aliya0001 [1]
1 year ago
10

Businesses often use the money saved by controlling expenses to increase sales through

Business
1 answer:
ElenaW [278]1 year ago
8 0

Answer:

budgeting

Explanation:

i need more context for it

You might be interested in
Richard created an advertisement that included a scientific explanation of how clothes are cleaned beside the image of washing m
olga2289 [7]

Answer:

Richard should have use <u>b</u><u>r</u><u>e</u><u>v</u><u>i</u><u>t</u><u>y</u> and <u>p</u><u>e</u><u>r</u><u>c</u><u>i</u><u>s</u><u>i</u><u>o</u><u>n</u><u> </u>in his ad to make it better.

Explanation:

Brevity is similar to shortness and percision is the most suitable answer because fluidity means changable and the comparability mean it can be similar and comparable

4 0
1 year ago
Karen rogers is a salesperson for solar panels inc. she attends builder trade shows to identify potential customers in an effort
Nana76 [90]
Karen is prospecting, which does occur within the larger category of preapproach. She is actively identify prospective customers to differentiate those who would most likely to buy her product, but she has yet to carry out interactions, she is still organizing her ideas and identifying her likely customers, but not actively engaging with a presentation or approach, as such this is prospecting.
5 0
1 year ago
Harrison Enterprises currently produces 8,000 units of part B13. Current unit costs for part B13 are as follows: Direct material
Yakvenalex [24]

Answer:

It is cheaper to make the part in house.

Explanation:

Giving the following information:

Harrison Enterprises currently produces 8,000 units of part B13.

Current unit costs for part B13 are as follows:

Direct materials $12

Direct labor 9

Factory rent 7

Administrative costs 10

General factory overhead (allocated) 7

Total $45

If Harrison decides to buy part B13, 50% of the administrative costs would be avoided.

To calculate whether it is better to make the par in-house or buy, we need to determine which costs are unavoidable.

Unavoidable costs:

Factory rent= 7

Administrative costs= 5

General factory overhead= 7

Total= 17

Now, we can calculate the unitary cost of making the product in-house:

Unitary cost= direct material + direct labor + avoidable administrative costs

Unitary cost= 7 + 5 + 5= $17

It is cheaper to make the part in house.

3 0
1 year ago
Raj, a senior engineer at a manufacturing firm, leads a designing team from the home country, while the team works from the host
anzhelika [568]

Answer:

The correct option is b.

Explanation:

Telephone as the fastest approach would be using a telephone. This mode is the fastest mode of communication for Raj to communicate with his team immediately.

6 0
2 years ago
Your company wants to set aside a fixed amount every year to a sinking fund to replace a piece of industrial equipment costing $
nika2105 [10]

Answer:

If the company makes 8 deposits, one per year earning 7% per year, in order to get $375000 at the 8 year, the company has to deposit $34,874.16 each year.

Explanation:

To get this number the best option is to use a excel spreadsheet and solver add-in. In a table with 8 columns (8 years), organize the payments and the rule of interest: payment year 1*(1+7%)^8+payment year 2*(1+7%)^7+payment year 3*(1+7%)^6+payment year 4*(1+7%)^5+payment year 5*(1+7%)^4+payment year 6*(1+7%)^3+payment year 7*(1+7%)^2++payment year 8*(1+7%)^1 where all the payments are equal (payment 1=p2=p3...=P8)

4 0
2 years ago
Other questions:
  • If ty chooses a smart phone simply because he perceives it to be rated highest on megapixels, which he believes is the most impo
    7·1 answer
  • Match the assessment with the appropriate concept. Tiles Chapter 7 Chapter 13 Chapter 12 Chapter 15 Pairs designed for family fa
    8·2 answers
  • Kenneth purchased a car from his local dealership, Quartent Cars. However, since the car was not available in the color that Ken
    5·1 answer
  • Mission Foods produces two flavors of tacos, chicken and fish, with the following characteristics:
    5·1 answer
  • Kiwis and strawberries are substitutes for consumers. An increase in the price of a kiwi coupled with an increase in the number
    8·1 answer
  • Natasha, a 29-year-old software developer at Widget Corp., has become a valuable member of her team over the past 5 years. She i
    5·1 answer
  • Baker is a product of the Baldwin company which is primarily in the Nano segment, but is also sold in another segment. Baldwin s
    14·1 answer
  • Use the following to answer the questions.
    6·1 answer
  • what types of political, economic, and competitive challenges does MTV networks international face by operating worldwide?​
    7·1 answer
  • When bringing to market a new product like the MotorolaOne Zoom, the actual product launch takes place in the __________________
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!