Answer:
Nashville's residual income = Net profit - Imputed cost of capital
= $3,600,000 - 12% x $9,500,000
= $3,600,000 - $1,140,000
= $2,460,000
Explanation:
Residual income is equal to net income minus imputed cost of capital. Imputed cost of capital is the product of interest rate and capital invested.
Answer:
The answer is: E) None of the above
Explanation:
Using an excel spreadsheet and the RATE function, we can calculate the monthly interest rate of renting the TV:
=RATE(36,-60,1000)
= 4.94% monthly interest rate
Then we multiply the monthly interest rate by twelve to get the APR:
APR = 4.94% x 12 = 59.3%
Answer: B. : a healthy cash reserve
Explanation:
For the company to be able to declare a Dividend, it's cash reserve needs to be healthy. For this to happen use the following formula;
Free cash balance = Available cash balance - Current Liabilities payable
= 827,000 - 436,000
= $391,000
After taking out the money that will be needed to pay the Current Liabilities, there would be an insufficient balance to pay off the Dividends of $400,000.
Their cash reserve is not healthy enough for the dividends to be declared.
Answer:
3. Distribution
Explanation:
Distribution refers to making a product available to customers for purchase by transferring it from the source of manufacture to the retailers. Distribution is one of the essential components of marketing mix.
Channels to distribution are whole sellers, retailers, brokers and middlemen, and direct sales. Distribution entails all activities relating to supply of finished products to customers.
In the given case, Leon's work involves transportation of metal components as well as efficient movement of the finished systems from manufacturing unit to the warehouses and subsequently to distribution trucks. These represent activities of distribution.
Explanation:
The journal entry to record the uncollectible is shown below:
On December 31
Bad debt expense $800
To Allowance for doubtful debts $800
(Being the bad debt expense is recorded)
The computation is shown below:
= Sales × estimated percentage - credit balance of doubtful accounts
= $280,000 × 0.5% - $600
= $1,400 - $600
= $800