Answer:
Christie's share is $104500 while Jergens share is $48500. Thus, the first option is the correct answer.
Explanation:
The appropriation of net income among the partners will be as follows,
$ $
Net Income $153000
<u>Less: Salary to Partner</u>
Christie (66000)
<u>Less:Interest on Capital</u>
Christie 36000
Jergens <u>46000 (82000)</u>
Remaining Profit 5000
<u>Distribution of Remaining Profit</u>
Christie (5000/2 = 2500) 2500
Jergens (5000/2 =2500) <u>2500</u>
<u />
<u />
Christie's Share = 66000 + 36000 + 2500 = $104500
Jergen's share = 46000 + 2500 = $48500
Answer:true
Explanation:
To create an atmosphere of easy communication and profit earning
Answer:
Demand curve for Sheila's plates and cups

Explanation:
we have to write the demand function for Shiela's

we solve for a solving for the line that cross two points:




Then we solve for b:


b = 22.5
Last we build the demand curve

Answer:
$306,000
Explanation:
To determine manufacturing costs, consider only those cost that can be directly traced to the product manufactured and plant related costs.
<u>Total Manufacturing Cost Calculation :</u>
Factory Utilities $11,400
Indirect Materials $39,500
Direct Materials $166,400
Equipment Depreciation $47,000
Direct labor $91,700
Total Manufacturing Cost $306,000
Answer:
Dep expense for the second year 7,600
Explanation:
![\left[\begin{array}{ccccc}Year&Beginning&Dep-Expense&Acc. \: Dep&Ending\\0&-&-&-&47500\\1&47,500&9,500&9,500&38,000\\2&38,000&7,600&17,100&30,400\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccccc%7DYear%26Beginning%26Dep-Expense%26Acc.%20%5C%3A%20Dep%26Ending%5C%5C0%26-%26-%26-%2647500%5C%5C1%2647%2C500%269%2C500%269%2C500%2638%2C000%5C%5C2%2638%2C000%267%2C600%2617%2C100%2630%2C400%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
1/10 = straight-line method
straight-line x 2 = DD rate
47,500 x 2/10 = 9500
then we calculate the DD rate again with the book value
47,500-9,500 = 38,000
38,000 x 2/10 = 7,600