Answer:
A Journal Entry was Entered for Hanson Leasing Company on January 2, 2021, and Debit to right-of-use asset= 113767
Explanation:
Solution
Given that:
The Journal Entry of Hanson Leasing Company on January 2, 2012
Equal annual payments =240000
X PV Annuity Due 8%, 5 periods = 4.31213
Present value of Equal annual payments=1034911
Residual value=150000
X PV Single 8%, 5 periods=0.68508
Present value of residual value=102762
Present value of Equal annual payments=1034911
Add: Present value of residual value=102762
Debit to right-of-use asset= 113767
Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
Given that,
Lot size = 600
Average demand per week = 100 units
Lead time = 4 weeks
Cycle inventory is determined by dividing the lot size by 2. It is calculated as follows:
= Lot size ÷ 2
= 600 ÷ 2
= 300 units
Pipeline inventories is determined by the product of average demand and lead time from plant to wholesaler.
Pipeline inventories:
= Average demand × Lead time
= 100 × 4
= 400 units
Hence, Total cycle + Pipeline inventories = 300 units + 400 units
= 700 units
Now, if the plant reduces its lead time from 4 to 2 weeks and lot size remains the same, then
Cycle inventory:
= Lot size ÷ 2
= 600 ÷ 2
= 300 units
Pipeline inventories:
= Average demand × Lead time
= 100 × 2
= 200 units
Hence, New Total cycle + Pipeline inventories = 300 units + 200 units
= 500 units
Answer:
The correct answer is 5%.
Explanation:
According to the scenario, the computation of the given data are as follows:
We can calculate the growth rate by using following formula:
Growth rate = (Dividend of 3rd year ÷ Dividend of 1st year)^1/2 -1
By putting the value in the formula, we get
Growth rate = ($4.41 ÷ $4 )^1/2 - 1
= ( $0.41)^1/2 -1
= 0.05 or 5%
Answer and Explanation:
The factors which needs to be evaluated in determining whether an organization uses a traditional or strategic approach to managing its HR are the Responsibility for HR, Focus area, Role of HR, HR Initiatives, Time Horizon, Control, Job Design, Key Investments and Accountability
The specific questions that need to be answered are:
How are information and resources allocated and managed?
Is the HR strategy understood by all the employees?
Is the mission and strategy integrated with the organization's goals and objectives?
These questions should be asked to the upper management personnel who make strategic decisions in the company.
Answer:
Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %
Explanation:
D1 = $ 1.25
P0 = $ 27.50
gL = 5 % = 0.05
F = 6 % = 0.06
Cost of equity, re can be calculated using the formular below:
Cost of equity, re = D1/ {P0 x (1- F)} + gL
= $ 1.25 / {$ 27.50 x (1- 0.06)} + 0.05
= $ 1.25 / ($ 27.50 x 0.94) + 0.05
= $ 1.25 / 25.85 + 0.05
= 0.048356 + 0.05
Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %