Answer:
The question is missing stock quotes which are found in the attached.
The maximum price that Norman Pilbarra will pay to buy 400 shares is $103.8 per share.
Explanation:
Judging from the attached stock quotes,the first 200 shares offered for sale is $103.5 per share while the next 200 shares is at a price of $103.8.
This then means that the maximum price for 200 shares is $103.8.This information is derived from the ask prices not bid prices since ask price is for sale,whereas bid is for purchase.
Answer: The answers are:
A) <u>$200,000.</u>
B) <u>$258,881.</u>
C) <u>$177,399.</u>
Explanation: The values to put in the financial calculator are:
Future value = $ 200.000.
Payment = $ 200,000 x 0,10 = $ 20,000.
n = 5 x 2 = 10. (Number of semesters in 5 years).
YTM = (a) ten percent, (b) six percent, and (c) 12 percent.
A) Price or Present value = <u>$200,000.</u>
B) Price or PV = <u>$258,881.</u>
C) Price or PV = <u>$177,399.</u>
<u></u>
In the exact moment you run out of laundry detergent and realize you need to pick some up at the store, you are in the problem recognition stage of the buying decision process. The problem recognition stage is realizing you have to make the purchase versus deciding to make the purchase of something.
The Peak & Vale Accountants provides or offers
other firms and institutions with accounting services. Questions of what is ethical
involve the extent to which the Peak & Vale has an ethical duty beyond
those duties mandated by the law.
Answer:
5.59%
Explanation:
$1,000 bonds carrying a 4% coupon rate, semiannual coupon $20, matures in 20 years
if you purchase the bonds at $715, the nominal annual rate of return = coupon payments / bond price = ($20 + $20) / $715 = $40 / $715 = 5.59%
The nominal annual rate of return is calculated by dividing the revenue generated by an investment by the cost of the investment.