Answer:
Estimated manufacturing overhead rate= $50 per machine hour
Explanation:
Giving the following information:
The machining department uses machine hours as its allocation base and has 80,000 machine hours. The machining department is assigned overhead costs of $4,000,000.
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base= 4000000/80000= $50 per machine hour
Answer:$616
Explanation:
The insurance policy is a policy on an annual basis in which premium are paid in advance to enable the insurance firm to provide cover for the clients.
Cost of insurance
$0.84* ($88000/100)
= $732.92 per annum
However since the insurance was cancelled after 10 months he will only be responsible for 10 months.
$739.2/12*10
=$616
Answer:
The company should accept the idea because profit will increase by $24,000.
Explanation:
A company is currently selling 10,000 units of product monthly for $40 per unit.
The unit contribution margin is $27.
The company believes that spending $50,000 per month on advertising will allow them to increase the selling price to $45 and that sales will increase by 750 units per month.
The unit contribution margin is the difference between selling price and variable cost per unit.
An increase in the selling price of $5 will cause the contribution margin to increase by $5, from $27 to $32.
Profits is the product of contribution margin and number of output.
At initial price, the profit was
= 
= $270,000
At the new price the profit will be
=
- $50,000
= $344,000 - $50,000
= $294,000
The increase in profit
= $294,000 - $270,000
= $24,000
Answer: These expansions of the Pepsi brand are termed: <u>"(D) Line Extensions".</u>
Explanation: The extension of the line is the creation of a new product with two fundamental characteristics: First, the product belongs to the same category in which the brand was already entering. Second, the organization continues to use the same brand that it traditionally used in that category.
Answer:
1. Attached is the Stockholder's equity section of the company's balance at the end of the current year.
Preferred stock = 2,500 (half of 5,000) were issued at par value of $100 each = 2,500 * 100 = $250,000
Additional Paid in capital for Preferred stock = (103 - 100) * 2,500 = $7,500
Common stock = 59,000 issued at stated value of $2 = 59,000 *2 = $118,000
Additional Paid in capital for Common stock = (22 - 2) * 59,000 = $1,180,000
2. The Stockholder's equity section is prepared with the book values of the relevant entries. As such, it WILL NOT be affected by changes in market value.