Answer:
Isn’t "corporate entrepreneurship" an oxymoron?
I guess that most people would believe that corporations and entrepreneurs and completely opposite, and for the most part they are right. But some corporations actually do have entrepreneurial spirit or at least try to. E.g. 3M is famous for allowing their employees some creative time so that they can come up with new ideas. Google is another example of a large corporation that allows for creative time while at work.
Do the characteristics of an established organization, such as its routines and structure, increase efficiency but at the same time kill any entrepreneurial spirit?
Routines, schedules and corporate structure not only kill, but they rather massacre and exterminate entrepreneurial spirit and creativity. One great example of how corporations do not allow people to think or act differently can be seen in the movie about Ford competing in Le Mans.
Is there any way that a company can have the best of both worlds?
I guess that it is difficult, but not impossible for a company to have corporate entrepreneurship. The problem is that corporations will probably believe that it is a waste of money to pay for their employees to do nothing and just wander around thinking about new ideas. Creativity has a cost and not everyone is willing to pay for it.
Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Answer:
d. $1,080,000
Explanation:
Contribution per unit = Selling price per unit - Variable cost per unit
Contribution per unit = Selling price per unit - ( Direct Materials + Direct Labor + Variable Manufacturing Overhead + Variable Selling )
Contribution per unit = $160 - ($22 + $15+ $12 + $3)
Contribution per unit = $160 - $52
Contribution per unit = $108 per unit
Contribution margin for the next year = $108 per unit * 10,000
Contribution margin for the next year = $1,080,000
Answer:
30%
Explanation:
The computation of return on investment is shown below:-
Return on Sales = Credit sales × Return on sales
= $24,000 × 5%
= $1,200
Investment in Accounts Receivable
= $24,000 × 1 ÷ 6
= $4,000
Return on Investment = Return on Sales ÷ Investment in Accounts Receivable × 100
= $1,200 ÷ $4,000 × 100
= 30%
Therefore for computing the return on investment we simply divide the investment in account receivable by return on sales.
Answer:
flows of material, information, and knowledge
Explanation:
In simple words, functional areas refers to the different divisions in an organisation made by the top management so that different task can be performed separately by different expert employees. For example all the employees in sales division will be grouped together so that all activities related to sales can be performed efficiently.
However such a framework can often lead to problems in operations due to different objective of every division, therefore, the top management have to make sure that all the activities could be coordinated for the ultimate benefit of the organisations.
Hence organisations use tools such as inventory control techniques, information and knowledge expertise to coordinate and monitor the activities of different departments.