Answer:1.$50/hr
2. $850
3.$30
4.$510
5.$1360
Explanation:
1. Hourly rate= Total annual salary/Number of hours worked
$85,000/1,700 hours=$50/hour.
2. Direct labour cost for client 367 = Hourly(required 1)× Number of hours billed
$50/hour × 17 hours= $850
3. Indirect cost allocation rate = Total indirect costs/ Total number of billed hours
$360,000/12,000 hours= $30/hour
4. Indirect costs allocated to client= Indirect cost allocation rate × Number of attorney billing hours
$30 (from required 3) × 17 hours = $510.
5. Total job cost = direct costs + indirect costs allocated
850 + 510 = 1360.
Enjoy
Complete/Correct Question:
An investor is analyzing a three-unit property by looking at its ability to produce future income. Which of the following would most likely be used to determine this value?
a. Effective gross income
b. Gross income multiplier
c. Gross rent multiplier
d. Potential gross income
Answer:
c, gross rent multiplier
Explanation:
Gross rent multiplier can be defined as the ratio of the price of a real estate investment to the annual income before the calculation of expenses.
It can simply be said to be the number of years it would take a property for pay for itself through rent collection.
Gross rent multiplier is very useful when deciding or trying to select properties to invest in to ensure that factors such as depreciation, periodical cost, etc affects the property/investment drastically.
in the case of the investor in the question above, gross rent multiplier will be used to determine what the future holds for the property.
Cheers
Below is to complete the question;
<span>How much money should Timothy and Tiffany deposit annually for 20 years in order to provide an income of $30,000 per year for the next 10 years? Assume the interest rate is a constant 4%.
</span>
<span>Use the annual rate formula.
You are given Future, F=$30,000
You are given interest, i=4% or 0.04
You are given time, n=10 years for future equation and n=20 years for annual equation.
Plug those numbers in the formulas your teacher gave you.</span>
The company should accept the special order because it will get an additional profit of $4,000 ($12,500 - $7,500 - $1,000) for the special order. This additional profit amount can be acquired by separating the effect from the special order on each cost and sales of the company's business. The sales should increase by $12,500 ($5 x 2500 unit) amount if the job is taken and the variable cost should increase by $7,500 ($3 x 2500 unit). Lastly, the fixed cost should increase by $1,000 (the new machine).
Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.