Answer:
Question 1
B. $41,910
Question 2
C. Debit to interest receivable for $90
Explanation:
Question 1
Calculation for the adjusted cash balance
Using this formula
Adjusted cash balance = Cash balance per books +Deposits in transit - Outstanding checks
Let plug in the formula
Adjusted cash balance= $43,860+$16,800-$18,750
Adjusted cash balance= $41,910
Therefore Adjusted cash balance is $41,910
Question 2
Based on the information given The Appropriate journal entry to record accrued interest at the end of its fiscal year on December 31, 2019 will include a:
Debit to interest receivable for $90 which is calculated as:
Interest receivable=[(6%*$18,000*90days/360)/3]
Interest receivable=$270/3
Interest receivable=$90
Answer:
$63,600
Explanation:
Th weighted average method is one that ensures that all the various prices at which inventory is bought is considered to determining the price at which inventory is issued.
Amount of Inventory at
= (150 × 200) + (500 × 210) + (350 × 220) = $212,000
Total quantity (before sales) = 150 + 500 + 350 = 1000 units
Weight average cost per unit = $212,000/1000 = $212
The 700 units sold will be value at $212 per unit.
Hence total cost of goods sold = $212 × 700 = $148,400
Closing inventory amount = $212,000 - $148,400
= $63,600
But is it good to learn new ideas, so you can grow...
Answer:
The correct answer is B
Explanation:
Price elasticity of the demand evaluates the demand responsiveness after the change or variation in the product own price.
The formula for computing the coefficient of price elasticity, is the factors which affect the elasticity and also elasticity is vital for business when deciding the prices.
So, Filet mignon(F) sells for $20 per pound when compared to that of hamburger (H) which sells the product for $2.30 per pound. F have the higher price as compare to the H, therefore, the coefficient of the price elasticity of demand in absolute value will be high or larger for F than that of H.