Answer:
c.) 82,000
Explanation:
We know that,
The ending work in progress units = Beginning work in process inventory + Units started in production - Units completed and transferred
7,000 dolls = 4,000 dolls + Units started in production - 79,000 dolls
7,000 dolls = -75,000 dolls + Units started in production
So, Units started in production = 75,000 dolls + 7,000 dolls
= 82,000
Answer:
(D) $4,055
Explanation:
To find the adjusted book balance, we need the ending balance of the cash book:
Book balance $4,725
Less: bank service charges (25)
Less: EFT (380)
Less: NSF check returned by bank (265)
<em>Adjusted book balance</em> <u>$4,055</u>
Since bank service had been deducted from the bank, Maxis clothing had to deduct the same amount. When bank deducts any money, generally it notifies through text message or sometimes does not notify directly. Therefore, It had to be deducted from the cash book.
Maxi's accounts receivable paid him a check and the firm immediately added the amount to the cash book. When the accountant went for depositing the check, there were not sufficient fund (NSF). Therefore, the amount did not add to the bank balance. Hence, the firm had to deduct it again.
Through Electronic Fund Transfer (EFT), a payment had been made by the bank for Maxi clothing. Since the expense did not deduct from the cash book, the amount had to deduct it to get the adjusted book value.
Answer:
$20 million
Explanation:
Data provided in the question:
Book value of assets in 2005 = $1,200 million
Fair value of assets in 2005 = $955 million
Book value of assets in 2006 = $720 million
Fair value of assets in 2006 = $700 million
Now,
Impairment Loss = Fair value - Carrying value of Net assets
or
Impairment Loss
= Fair value of assets in 2006 - book value of assets in 2006
= $700 million - $720 million
= - $20 million [ Here, the negative sign means a loss]
Hence,
Impairment loss of $20 million
Answer:
the organization is too large for one person to do everything.
Explanation:
It is likely that Brianna will mention the fact that job specialization is necessary when an organization reaches a certain size. When an organization is very big, it becomes impossible for a single person to complete all tasks. Therefore, more employees have to be hired, and in order to be able to cooperate, they will have to divide their tasks. As these tasks are repeated, they will become more specialized.
hope this helps! have a wonderful day!
my name is brianna btw :) hehe