Answer: $69,959
Explanation:
The amount of interest expense, that Corso will record on December 31, 2019, the company’s fiscal year end will be calculated thus:
First, we calculate the present value of payment which will be made on September 30,2020 and this will be:
= $1000000 × 0.857339
= $857339
Then, the interest expense on December 31,2018 will be:
= $857339 × 8%/12 × 3
= $17147
Therefore, the Interest expense on December 31,2019 will be:
= ($857339 + $17147) × 8%
= $874486 × 0.08
= $69959
Answer:C. It makes it more difficult for the company to define an appropriate time period.
Explanation: Obsolete Items or products are products are no longer useful or relevant,it can be used to describe a product whose Quality has adversely depleted making it not useful.
With the information,since the products are fast becoming Obsolete than when compared to 10years ago,it makes it more difficult to determine or arrive at the appropriate time period for the company to keep the product before it becomes obsolete.
Answer:
4,400 deer
Explanation:
Total fund received = Fixed cost + Variable cost
$54,000 = $10,000 + $10 × Variable cost
$44,000 = $10 × Variable cost
Therefore,
Variable cost = 4,400 deer
Answer:
Total cost = Total ordering cost + Total holding cost
Total cost = DCo + QH
Q 2
Where
D = Annual demand
Co = Ordering cost per order
Q = EOQ
H = Holding cost per item per annum
D = 40,000 units
Co = $48
H = 18% x $8.00 = $1.44
EOQ = √2DCo
H
EOQ = √2 x 40,000 x $48
$1.44
EOQ = 1,633 units
Explanation:
EOQ equals 2 multiplied by annual demand and ordering cost divided by holding cost per item per annum. The holding cost per item per annum is calculated as holding cost rate multiplied by unit cost.