Answer:
i thinks it is a,c,d,e
Explanation:
i dont think science and computer drafting have anything to do with engineering and architecture.
Answer:
$40,000
Explanation:
Holders of preferred stocks are given preference in terms of dividend distribution. However, the amount of dividend that they will share in the $65,000 dividends declared by the board of directors is only limited to 5% of the total par value (5,000 shares x $100 = $500,000) of preferred stocks, which in this case is only $25,000 ($500,000 x 5%). After deducting the dividends for preferred stocks, the remaining dividends of $40,000 ($65,000 - $25,000) will be distributed to holders of common stocks.
Answer:
the total cost is $23,200
Explanation:
The computation of the total cost of the 2,000 units transferred is as follows:
= Total cost at that point + other cost
= $13,600 + (2,000 × (1 - 0.40) × $8)
= $13,600 + 2,000 × 60% × $8
= $13,600 + $9,600
= $23,200
hence, the total cost is $23,200
You can fund a four-year college degree by either of the following:
1. Loans
Loans can be acquired through federal aid or private means. They must be paid back with interest when the student has graduated. They are guaranteed by the federal government.
2. Scholarships
Scholarships depends on criterias from who will sponsor it. These criterias may include financial need, merits, field of study, etc. There are those who can help students look for a scholarship that fit them like counselors, the government or its agency, community organizations, etc.
3. Work-study programs
They operate with the financial aid office of the school. However, they require the student's determination and financial needs.
Answer:
1.
Debit Credit
Prepaid Rent $22,800
Cash $22,800
2.
Debit Credit
Rent expense(22,800*3/12) $5,700
Prepaid Rent $5,700
3.
Prepaid rent=22,800-5,700=$17,100
Rent expense=$5,700
Explanation:
1.
On October 1, , the following journal entry will be recorded in respect of the advance rent paid by the Hoosiers for one year of rent space at local mall:
Debit Credit
Prepaid Rent $22,800
Cash $22,800
2.
The year end given in this question is December 31 and the prepaid rent is paid for one year and since the rent is paid on October 1, therefore, only expense in respect of 3 months i.e. from October to the December will be recognised in this year in respect of rent expense. Remaining expense of nine months will be recognised in the next year.
The following adjusting Journal entry will be recorded in respect of rent expense in accounts on December 31.
Debit Credit
Rent expense(22,800*3/12) $5,700
Prepaid Rent $5,700
3. The year end adjusting balance of prepaid rent and rent expense will be calculated as
Prepaid rent=22,800-5,700=$17,100
Rent expense=$5,700