Answer:
E) brainstorming.
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that in this situation Zach is using the technique of brainstorming. This term refers to a group creativity technique in which members of the organization come together and spontaneously contribute any and all ideas they may have towards solving a specific problem that the organization is facing.
Answer:
option D
$148.2
Explanation:
Given in the question,
cost of fish = $84.79
cost of filter on sale = $44.75
cost of plants = $18.66
Total cost = $84.79 + $44.75 + $18.66
= $148.2
When SW International declared a dividend of $20,000,000, its market value increased from $8 billion to $8.5 billion. However, it lost a chance to reinvest $20,000,000 in the research and development of a new product which would have earned a profit of $200 million. Thus, this $200 million is referred to as SW International's-T<u>his is the Opportunity cost of the S.W international</u>
<u />
Explanation:
The term opportunity cost refer to the profit that is given up to achieve another thing.
Lets consider the example in this we can analyse the fact that SW international made an alternative choice of declaring the dividend rather than utilizing the money in R&D for a new project .Thus the amount $20,000,000 is forgone in order to achieve the $ 85 million market value.
<u>Thus the $200 million is referred to as the Opportunity Cost.</u>
Answer:
D. $525,000
Explanation:
budgeted production = 15,000 units/month
unit production time required = 30 minutes => 0.5 hours
direct labor rate = $70 per hour
Budgeted cost of direct labor for the month = 15,000 * 0.5 * 70
= $525,000