Answer:
(a) $35,000
(b) $8,000
Explanation:
(a) Accounting profit:
= Total revenue - Explicit cost
= $75,000 - (wages + Annual rent + Material cost)
= $75,000 - ($13,000 + $5,500 + $21,500)
= $75,000 - $40,000
= $35,000
(b) Economic Profit:
= Total revenue - Explicit costs - Implicit costs
= $75,000 - (wages + Annual rent + Material cost) - (Income from investment + Earnings as a potter + Worth of entrepreneurial talents)
= $75,000 - ($13,000 + $5,500 + $21,500) - ($5,500 + $19,000 + $2,500)
= $75,000 - $40,000 - $27,000
= $8,000
Answer:
The correct answer is letter "A": Histogram.
Explanation:
A Histogram is a graphic representation of grouped data in intervals. The data comes from quantitative variables. A histogram allows generating an idea of the distribution of the data or samples. Qualitative data can also be used but the amount of data must be large. This type of graph plots rectangular vertical bars together with proportional height to the intervals they represent.
Thus,<em> the project in the example can use a histogram to portrait its level of sales through the different seasons.</em>
Answer:
The amount of bond issuance is $2,085,500
Explanation:
The computation of the amount of bond issuance is shown below:
= Raise capital + attorney cost - underwriter spread
= $2,000,000 + $150,000 - 3% of $2,150,000
= $2,150,000 - 3% of $2,150,000
= $2,150,000 - $64,500
= $2,085,500
Hence, the amount of bond issuance is $2,085,500
We simply applied the above formula so that the correct value could come
Answer:
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000
c) Reduce GDP
Explanation:
Gross domestic product (GDP) which is the total market value of all the final goods and services produced in a country over a given period of time. The GDP can be calculated using the value added approach.
Here the GPD figure is ascertained by summing the amount of additional value created by each factor of production at each stage of the production process of the final product.
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000 which is the total value added or the market value of the final goods
c)
If the lumber were imported it would be deducted from the value of export and thus reduce GDP. Remember that GDP is the market value of all good and service produced within a given country over certain period of time .
Answer: The correct answer is "A. Choice (b) describes an externality. The advertising blimp imposes a cost on the motorist that is not accounted for in the market price of advertising. The restriction on coffee exports has market effects, which are not externalities. ".
Explanation: Choice (b) describes an externality. The advertising blimp imposes a cost on the motorist that is not accounted for in the market price of advertising. The restriction on coffee exports has market effects, which are not externalities.
An externality is a situation in which the costs or benefits of producing or consuming a good or service are not reflected in its market price despite having an external impact.
In case A, the situation is reflected in the market price, while in case B, the external situation, despite having an impact, does not affect the market price.