answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ludmilkaskok [199]
2 years ago
14

The unit price of a 128-ounce jug of milk is 4.8 cents per ounce. A 64-ounce carton of milk has a unit price of 5.1 cents per ou

nce. Approximately how much money is saved by purchasing a larger jug instead of two cartons?
Business
3 answers:
marshall27 [118]2 years ago
8 0

Answer: The awnser is $0.38

shutvik [7]2 years ago
7 0

Answer:

0.38$

Explanation:

Guest1 year ago
0 0

The answer is A

have a great day :)

You might be interested in
Two workers have the job of placing plastic labels on packages before the packages are shipped out. The first worker can place 1
monitta

Answer:

The correct answer is: The second worker.

Explanation:

Productivity is an economic term describing the relationship between outputs as compared to inputs needed to produce those outputs. It is a measure of efficiency. Typically inputs are raw materials, labor, and capital assets. Outputs are generally expressed as either revenue or total units of finished goods.

In the example, a form to measure each worker's productivity is comparing how many plastic labels they can place per hour. Thus:

  • Worker 1: <em>1000 per 1/2 hour (30 minutes) </em>
  • Worker 1: <em>2000 per 1 hour  </em>

  • Worker 2: <em>850 per 1/3 hour (20 minutes)</em>
  • Worker 2: <em>2550 per 1 hour </em>

Then, the second worker is more productive.

3 0
2 years ago
Which of the following is true about A/B testing?A. You need to attend WPC 300 course to learn about A/B Testing.B. To increase
Olegator [25]

Answer:

B. To increase conversion rate of your website traffic, A/B testing can be beneficial

Explanation:

A/B testing is also called split testing or bucket testing, it is a technique that involves determining which version of a Web page or an application works better by comparing two versions. A/B testing is one of the ways through which one can optimize a website funnel, it is also a way of gathering information about qualitative and quantitative user on a website.

A/B testing helps to make minor changes to a webpage, achieve significant improvement.

7 0
2 years ago
You just founded a tech startup with an incredible ROI of 100%. That is, each dollar you invest in the firm creates a permanent
Airida [17]
I believe it’s c 20 million
3 0
2 years ago
1. describe the it architecture (both type of it architecture and its information system parts) at pepsiamericas before its cust
Liono4ka [1.6K]

Answer:

Information technology achitecture can be defined as a detailed description of the various information processing assets that is needed to achieve business objectives.

Explanation:

In our world today, businesses thrive on information. Information technology achitecture focuses on three basic tiers in an organization which are the server, middleware and client.

At PepsiAmericas, the next Gen initiative convinced executives that they needed to drive value from technology intiatives. Technology provided a common plartform for standardized business processes.

The first initiative by Johnsen created an IT governance board which included the ceo Robert pohland and the coo ken keiser.

Pepsi Americas recognised the achitectural and structural difference between each of its subsidiaries and itself.

On the otherhand, Operational excellence can be defined as the provision of reliable products and services to customers at competitive prices. whereas customer intimacy is targeting and segmenting markets and offers matching exactly to the demands of the niche.

Operational excellence means to strip off operational cost so as to deliver competitive price.

Pepsi Americas employees realised that driver turnover were no longer important. and that recessions would require that operations would change. Therefore, pepsiAmericas had to reevaluate their operations as demand was reducing and had to find a way not to waste resources.

8 0
1 year ago
An oil company has agreed to buy oil from Russia at 1,800 Rubles per barrel. Have it shipped to Amsterdam by a Norwegian shippin
snow_tiger [21]

Answer:

Landing cost = 56.49 dollars per barrel.

Explanation:

Buying Cost of oil barrel = 1,800 Rubles, which is equal to 27.50 USD per barrel.

Shipping Cost = 20 Krones, which is equal to 2.35 USD per barrel.

Refining Cost = 20 Euros, which is equal to 22.82 USD per barrel.

Transportation Cost = 200 Philippine peso, which is equal to 3.82 USD per barrel.

Therefore, to find landing cost of the above mentioned transaction = 27.50 + 2.35 + 22.82 + 3.82 = 56.49 USD per barrel.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Which detail is most likely to give consumers a false sense of security about using Edgozene?
    8·2 answers
  • Nikita wants to apply for student aid to fund her college education. Arrange the steps involved in Nikita’s application for fina
    8·2 answers
  • Huang Aerospace Corporation manufactures aviation control panels in two departments, Fabrication and Assembly. In the Fabricatio
    15·1 answer
  • A. A call center is using the metric of average time per call when rewarding employees In order to keep their average time low,
    6·1 answer
  • Carryon Company sells a product and a 12-month service package for that for a combined price of $800. Separately, the product an
    9·1 answer
  • When Fisher stated that "Electronics will add a lot to photography and add a lot to imagining" he was pointing out the symbiotic
    5·1 answer
  • The united states department of agriculture (usda) found that the proportion of young adults ages 20–39 who regularly skip eatin
    9·1 answer
  • A hotel has an average daily rate (ADR) of $50, fixed costs for each of the 2,200 rooms sold during the month of $15, and a vari
    10·1 answer
  • Prepare separate entries for each transaction for Sunland Company. The merchandise purchased by Splish Brothers on June 10 cost
    7·1 answer
  • You are looking to purchase a new car, and you expect to have annual maintenance costs to keep it running. According to your cal
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!