Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
Given that,
Total assets (Beginning) = $800,000
Total assets (Ending) = $900,000
Net income = $85,000
Sales = $1,700,000
Average assets = [Total assets (Beginning) + Total assets (Ending)] ÷ 2
= [$800,000 + $900,000] ÷ 2
= 850,000
Purdy's asset turnover:
= Sales ÷ Average assets
= $1,700,000 ÷ 850,000
= 2
Answer:
A. 3,750 units.
Explanation:
Since the inventory level is planned in such a way that the ending inventory of finished goods for a specific month is always equal to 15% of the units which will be sold during the next month, therefore, the ending inventory for month of May will be equal to the 15% of units which will be sold in the month of the June and shall be determined as follow:
May Ending inventory=0.15*units to be sold in June
=0.15*25,000
=3,750 units
So based on the above discussion and calculations, the answer is A. 3,750 units.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.