Answer:
Dep expense for the second year 7,600
Explanation:
![\left[\begin{array}{ccccc}Year&Beginning&Dep-Expense&Acc. \: Dep&Ending\\0&-&-&-&47500\\1&47,500&9,500&9,500&38,000\\2&38,000&7,600&17,100&30,400\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccccc%7DYear%26Beginning%26Dep-Expense%26Acc.%20%5C%3A%20Dep%26Ending%5C%5C0%26-%26-%26-%2647500%5C%5C1%2647%2C500%269%2C500%269%2C500%2638%2C000%5C%5C2%2638%2C000%267%2C600%2617%2C100%2630%2C400%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
1/10 = straight-line method
straight-line x 2 = DD rate
47,500 x 2/10 = 9500
then we calculate the DD rate again with the book value
47,500-9,500 = 38,000
38,000 x 2/10 = 7,600
Answer:
B. $1.12
Explanation:
The computation of arbitrage trading profit is shown below:-
Euro Share price = £0.875
Spot rate R = £0.6366/$1.00
1 ADR Share price in US = $5.75
1 ADR = 5 share of shares
Now, The actual price of 1 ADR P1 = 5 × Euro Share price ÷ Share price in US
= 5 × £0.875 ÷ £0.6366
= $6.87
Therefore, The Arbitrage profit = Actual price - trading price
= Actual price - Price in US
= $6.87 - $5.75
= $1.12
Therefore for computing the arbitrage trading profit we simply applied the above formula.
Answer:
d) Debit Expenses $50,000 and Claims payable $100,000; Credit Cash $150,000.
Explanation:
As for the information provided,
There was this law suit against the company from past several years. Where the lawyers already estimated that liability on the company will arise amounting $100,000.
Thus, on the provisional basis such claims of $100,000 would have been provided ideally.
Now, after final judgement the court had cleared about the claim which is $150,000.
Thus, entry to record such claim of $150,000 will be:
Expenses A/c Dr. $50,000
Claims Payable A/c Dr. $100,000
To Cash A/c $150,000
Answer:
d. Tax impact x Capital structure impact x EBIT / Sales
Explanation:
The net profit margin ratio could be computed by dividing the net income from the sales and the net income is come when the expenses are deducted from revenues
Also the capital structure is the combination of equity, preferred stock, debt.
So mainly it is broken into tax impact, capital structure impact and net profit margin ratio
Therefore the option d is correct
Answer:
$2475000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold for the June month is shown below:
As it is given that total sales of June is $2,970,000
And, the marked up is cost plus 20%
So based on the above information, the cost of goods sold is
= $2,970,000 × 100 ÷ 120
= $2,475,000
Therefore, all the other information which is given is not relevant. Hence, ignored it