Answer:
<u>Free Cash flow $144,800 </u>
Explanation:
The question is to determine the free cash flow for the firm
This is done as follows
First we calculate the earnings before interest and tax (EBIT)
EBIT = Sales - Cost of Goods sold - Administrative expenses - Depreciation expenses
= $500000 - $300,000 - $20,000 - $20,000 = $160,000
Secondly, we calculate the Taxes by subtracting the interest from the EBIT and then finding 21% tax rate
= $160,000 - $40,000= $120,000 x 0.21 = $25,200
So, Free Cash Flow
EBIT $160,000
Less: Taxes <u> 25,200</u>
Net incomes before Interest $134,800
Add: Depreciation $20,000
Less: Capital expenditure (equipment) ($10,000)
<u>No changes in Net Working Capital (0)</u>
<u>Free Cash flow $144,800 </u>