Answer:
Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %
Explanation:
D1 = $ 1.25
P0 = $ 27.50
gL = 5 % = 0.05
F = 6 % = 0.06
Cost of equity, re can be calculated using the formular below:
Cost of equity, re = D1/ {P0 x (1- F)} + gL
= $ 1.25 / {$ 27.50 x (1- 0.06)} + 0.05
= $ 1.25 / ($ 27.50 x 0.94) + 0.05
= $ 1.25 / 25.85 + 0.05
= 0.048356 + 0.05
Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %
Answer:
process builder( c )
Explanation:
The tool that can be used to create records and automate record creation after permissions have been removed by the system administrator is the " process builder"TOOL
The process builder tool allows for the development of processes that can be seen from a top view and this ensures that all steps taken in closing up a business deal can be seen all at once from the top. this tool is usually employed when a business is at the closing stages of a deal/business and the actions listed are highlighted
Answer:
$68.23
Explanation:
In this question, we apply the dividend growth rate model which is shown below:
The computation of the current share price is shown below:
= (Current year dividend) ÷ (Rate of return on company stock - growth rate)
= ($4.23) ÷ (10.6% - 4.4%)
= ($4.23) ÷ (6.2%)
= $68.23
We simply find out the ratio between the current year dividend per share and difference between the rate of return and the growth rate
Answer:
Sammy needs to use a program and design the ad using density independent pixels.
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that in the future Sammy needs to use a program and design the ad using density independent pixels. This will allow the design to correctly scale up and down by adding the correct ration or pixels needed so that the image is always as clear as originally intended. This will prevent such scenarios as this one.
Darby's correct response is $0.045 per share.
Because we can calculate earnings per share by taking net income after taxes and then dividing it by the total number of common shares that are issued.
Income after taxes = <span>$2,000,000
shares = $44,000,000
Earnings per share = $2,000,000 / $44,000,000
=$2/$44
=$0.045</span>