Answer: $1,600
Explanation:
The training hours per employee can be calculated by multiplying the Employee Training hours by the cost of training per employee.
From the Attached document, the Baldwin company does 80 hours of training for employees.
The Training costs per Employee is;
= 80 * 20
= $1,600
Answer:
left _brain mindset (it is the aswer)
i love you so much
Answer:
137,000
Explanation:
Jan Feb March
Units produced 94000 80000
Raw materials 26,000
Raw materials 213800 239800 295800
Ratio of raw material to a product is 2:1
Ending inventory = 30% of next month production
Represent budgeted production in February by F
239800=2F + (80000*2*30%)-(2F*30%)
239800 = 2F +48000 =0.6F
239800-48000=2F-0.6F
191800=1.4F
F= 191800/1.4 =137000
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.