answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ann [662]
2 years ago
14

Jamie's Motor Home Sales currently sells 1,100 Class A motor homes, 2,200 Class C motor homes, and 2,800 pop-up trailers each ye

ar. Jamie is considering adding a mid-range camper and expects that if she does so she can sell 1,500 of them. However, if the new camper is added, Jamie expects that her Class A sales will decline to 850 units while the Class C camper sales decline to 2,000. The sales of pop-ups will not be affected. Class A motor homes sell for an average of $140,000 each. Class C homes are priced at $59,500 and the pop-ups sell for $5,000 each. The new mid-range camper will sell for $42,900. What is the erosion cost of adding the mid-range camper
Business
1 answer:
rusak2 [61]2 years ago
5 0

Answer:

$46,900,000

Explanation:

Calculation for the erosion cost of adding the mid-range camper

Erosion cost = [(1,100 - 850) × $140,000] + [(2,200 -2,000) × $59,500]

Erosion cost =(250×$140,000)+(200×$59,500)

Erosion cost =$35,000,000+$11,900,000

Erosion cost = $46,900,000

Therefore the erosion cost of adding the mid-range camper will be $46,900,000

You might be interested in
The stock of healthy eating, inc., has a beta of .88. the risk-free rate is 3.8 percent and the market return is 9.6 percent. wh
Alexxx [7]
<span>Answer: E(R) = 3.80 + .88(9.60 - 3.80) = 8.90 percent</span>
3 0
1 year ago
On December 28, 20Y3, Silverman Enterprises sold $18,500 of merchandise to Beasley Co. with terms 2/10, n/30. The cost of the go
Lina20 [59]

Answer:

A.

Dec. 28, 20Y3

Dr Account receivable - Beasley co. 18,500

Cr Sales 18,500

Dec. 28, 20Y3

Dr Cost of goods sold 11,200

Cr Inventory 11,200

B.

Jan. 3, 20Y4

Dr Sales return and allowance 4,000

Cr Account receivable - Beasley co. 4,000

Jan. 3, 20Y4

Dr Inventory 2,350

Cr Cost of goods sold 2,350

C. Jan. 7, 20Y4

Dr Cash 14,210

Dr Sales discount 290

Cr Account receivable - Beasley co. 14,500

Explanation:

A. Preparation of the Journal to record the December 28, 20Y3 sale, using the net method under a perpetual inventory system

Dec. 28, 20Y3

Dr Account receivable - Beasley co. 18,500

Cr Sales 18,500

Dec. 28, 20Y3

Dr Cost of goods sold 11,200

Cr Inventory 11,200

B. Preparation of the journal entries to record the merchandise returned

Jan. 3, 20Y4

Dr Sales return and allowance 4,000

Cr Account receivable - Beasley co. 4,000

Jan. 3, 20Y4

Dr Inventory 2,350

Cr Cost of goods sold 2,350

C. Preparation of Journal entry to record the receipt of the amount due

Jan. 7, 20Y4

Dr Cash 14,210

[(18,500-4,000)-(18,500-4,000)*2% ]

Dr Sales discount 290

[(18,500-4,000)*2% ]

Cr Account receivable - Beasley co. 14,500

(18,500-4,000)

8 0
1 year ago
Cash Conversion Cycle Zane Corporation has an inventory conversion period of 64 days, an average collection period of 28 days, a
wariber [46]

Explanation:

The computation is shown below    

The length of the cash conversion cycle is  

= Inventory conversion period + average collection period - payable deferral period  

= 64 days + 28 days - 41 days  

= 51 days

Now the investment in account receivable is  

= $2,578,235 ÷ 365 ÷ 28 days  

= $197,782.411

And, the inventory turnover ratio is      

Inventory turnover ratio = Sales ÷ inventory  

where,

Sales = $2,578,235

And, the inventory is

75 = Inventory ÷  [(0.75 × $2,578,235) ÷ 365]

So, the inventory is $397,330.736

Now the inventory turnover ratio is

= $257,8235 ÷ $397,330.736

= 6.488 times

4 0
1 year ago
You are the manager of a firm that competes against four other firms by bidding for government contracts. While you believe your
hodyreva [135]

Answer: $1,000

Explanation:

Given Data;

Total government demand is Q = 800 -10P

marginal cost (Mc) = $50

contracted price (cp) = $70 per unit

Therefore;

Marginal Revenue ( MR ) = Marginal Cost ( MC)

Q = 800 -10P

800 - Q = 10P

Divide through by 10, where Q = 1

800/10 - 1/10 = P

80 - 0.1Q = P

Total Revenue(TR) = PQ

TR = 80 - 0.1Q

MR = MC

where MC = $50

80 - 0.1Q = 50

Collecting like terms

80 - 50 = 0.1Q

30 = 0.1 Q

Divide both side by 0.1

Q = 300

Price would be

P = 80 - 0.1Q

P = 80 - 0.1(300)

P = $50

MC = 40

Producing Q units

Total Cost (TC ) = 40 * ( 300 )

= $12,000

Total profit

= TR - TC

= ( P * Q ) - $12,000

= ( $50 * 300 ) - $12,000

= $15,000 - $12,000

= $3,000

Changes caused by regulations

Contracted price = $70

Quantity = 100Units

TT’ = ( P * Q ) - TC

= ( 70 * 100 ) - ( 50 * 100 )

= $7,000 - $5,000

= $2,000

TT - TT’ = $ ( 3000 - 2000 )

= $1,000

If legislation is passed all profit would reduce by $1,000

3 0
2 years ago
It is common for supermarkets to carry both generic (store-label) and brand-name (producer-label) varieties of sugar and other p
dsp73

Answer:

a. Do these preferences exhibit a diminishing marginal rate of substitution?

  • no, because the consumer is actually purchasing a higher amount of goods, the only difference is that they are paying a lower price.

Assume that this consumer has $24 of income to spend on sugar, and the price of store-brand sugar is $1 per pound and the price of producer-brand sugar is $3 per pound.

  • The consumer will purchase 24 pounds of price of store sugar simply because the price is much lower, not because he/she wants to consume less. Actually a lower price might result in an increase of consumption.

b. How much of each type of sugar will be purchased?

  • If the consumer is willing to spend the whole $24 on sugar, he/she will purchase 24 pounds of store brand sugar. The alternative is to buy 8 pounds of producer brand sugar, and that is not a good deal.

c. How would your answer change if the price of store-brand sugar was $2 per pound and the price of producer-brand sugar was $3 per pound?

  • The consumer would purchase 12 pounds of store brand sugar instead of 24, but he/she will still not purchase producer brand sugar since the difference in price is still too high. Remember that consumers view both types of sugar as perfect substitutes, so they will purchase the brand with the lower price.
8 0
1 year ago
Other questions:
  • Mario and luigi want to open up a pizza place. they have determined that the rent will cost them $2,000 per month and administra
    9·1 answer
  • Why was it inefficient to leave highway construction to individual states?
    12·1 answer
  • Vandelay Industries is considering the purchase of a new machine for the production of latex. Machine A costs $3,130,000 and wil
    7·1 answer
  • At the last team meeting both Shelia and Freddy showed up having erroneously accomplished the same task, which meant that one ta
    6·1 answer
  • The unusual types of ingredients Vosges uses, as described in the video, are part of which elementof the four Ps?
    8·1 answer
  • Hammett, Inc., has sales of $19,570, costs of $9,460, depreciation expense of $2,130, and interest expense of $1,620. Assume the
    11·1 answer
  • You are going to deposit $21,000 today. You will earn an annual rate of 4.1 percent for 15 years, and then earn an annual rate o
    11·1 answer
  • A last-mile delivery service is looking into increasing capacity by purchasing new delivery vans. Two vans are being considered.
    7·1 answer
  • Larry recently invested $24,400 (tax basis) in purchasing a limited partnership interest in which he will have no management rig
    13·1 answer
  • Seneff Corporation uses the following activity rates from its activity-based costing system to assign overhead costs to products
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!