Answer: $440000
Explanation:
Fair market value = $4025000
Book value of asset = $2,850,000
Land value = $625,000
The value of the goodwill will be
(Fair market value - book of asset - land value) × 80%
= ($4,025,000 - $2,850,000 - $625,000) × 80%
= 550000 × 80%
= 550000 × 0.8
= $440,000
<span>A calculator (answer C) is not way to access the electronic banking its kinda common sense</span>
Answer:
The answer for one of the factors included in Porter's diamond is C) firm strategy, structure, and rivalry
Explanation:
Porter's Diamond Model also known as the Theory of National Competitive Advantage of Industries is a diamond-shaped framework that focuses on explaining why certain industries within a particular nation are competitive internationally, whereas others might not.
Firm strategy, structure, and rivalry refer to the basic fact that competition leads to businesses finding ways to increase production and to the development of technological innovations. The concentration of market power, degree of competition, and ability of rival firms to enter a nation's market are influential here.