<span>Answer:
People who see Karen’s site in relevant organic search results often click through to her site
Explanation: The new paid & organic report provides a holistic view of your text ad stats and organic listings at the query level, letting you analyze strengths and gaps in your overall search presence.</span>
Answer:
Net Sales for the month ended is equal to $9,702.
Explanation:
Sale = 100 x $100 = $10,000
Discount = $10,000 x 1% = $100
Sales Return = $198
Net Sales = Sales Price - Sales Discount - Sales Return
Net Sales = $10,000 - $100 - $198
Net Sales = $9,702
Net Sales for the month ended is equal to $9,702.
$20 is an expense and it is not an contra revenue account. So, it is not considered in net sales calculation.
Answer:
the most spend on research will be $12,000
Explanation:
given data
earn = 2% more
trading costs = 0.5%
stock portfolio = $800,000
solution
we know that here net earnings due to research is expected is
net earnings due to research = 2% - 0.5 % = 1.5 % of stock portfolio
so
spend on research is = 1.5 % of stock portfolio
spend on research is = $800,000 × 1.5%
spend on research is = $12,000
so here when we spend more than $12,000 it end up in a net loss
so the most spend on research will be $12,000
Answer: True
Explanation:
The Marketing Control Statement is quite beneficial to marketers as it avoids fixed costs and shows them the variable and programmed costs both of which can be controlled. This enables them to know what they need to and can change in a way that they can come up with an optimal marketing mix to ensure profitability.
It is also a very uncomplicated statement to prepare which further ingratiates it to marketers who would like to avoid all the jargon of income statements.
Answer: & Explanation:
Production Budget q2
- Q2
sales 67,000
ending policy 4,050 (5% of Q3)
Beginning 3,350 (5% of current quarter)
Production 67,700 (sales + ending - beginning)
Raw materials Budget q2
Production Needs 338,500 (Units x 5)
ending policy 81,850 (20% of production q3)
Beginning 67,700 (20% of q2 production needs)
Purchase 352,650 (needs + desired ending - beginning)