Answer:
$1,000
Explanation:
Beginning balance in supplies account = $200
The supplies account is an asset account and ordinarily should have a debit balance. If additional supplies of $1,400 were purchased during the month, it goes into the account as a debit.
If at the end of the month, only $600 of supplies was still on hand total supplies expense
$200 + $1,400 - supplies expense = $600
supplies expense = $200 + $1,400 - $600
= $1,000
The supplies expense is debited when supplies are used and the corresponding credit goes to the supplies account.
Answer:
e. There are no dominant strategies in the above payoff matrix
Explanation:
a) Payoff matrix
Do Not Change Increase Subscription
Subscription Price Price
Do Not Change Subscription
Price $500 $400 $200 $700
Increase Subscription Price $600 $300 $300 $100
The players in the matrix payoff game are Daily Voice and Town Herald.
b) There is no dominant strategy that absolutely favors either Daily Voice or Town Herald in this matrix. A dominant strategy will exist if one party is always better off under a particular strategy regardless of the strategy the other party chooses.
Answer:
1.Since there is spare capacity in the consumer division, the acceptable transfer prices are variable cost per unit - market price per unit
i.e. $104-$150
The transfer price should be set in between the two. However, $150 is an appropriate price
2. Income will increase as follows:
Consumer Division = (115-104)*2880 = $31,680
Commercial Division = (150-115)*2880 = $100,800
Company = $132,480
3) check the attached file
4.Income will increase as follows:
Consumer Division = (126-104)*2880 = $63,360
Commercial Division = (150-126)*2880 = $69,120
Company = $132,480
Explanation:
check attached files for explanation well detailed.
Answer:
The gain is subtracted from net income in the operating activities section
Explanation:
Given that
Sale value of an equipment = $230,000
And, the gain on the sale = $45,000
So by considering the above information
We can say that the Sale value of an equipment is shown in the investing activities as a cash inflow while the gain on the sale is to be subtracted from the net income in the operating activities and if there is a loss than it would be added to the net income
Answer:
The journal entry for disposal of equipment will be as follows;
Explanation:
Accumulated Depreciation Dr.$98,000
Cash Dr.$40,000
Loss on disposal (150-98-40) Dr.$12,000
Equipment Cr.$150,000