Just by looking at the answer you can take out D because C already offers no tax and 5% off, do C is better than D, so we only have to do t math for A, B, and CA is 800 plus tax, with $75 back800×1.05 (because it's 5% tax) -75 =$765B is 800×.90 (because 10% off means he's paying 90%)×.05=$756C is 800×.95 (because 5% off means he's paying 95%) =760A=765B=756C=760So B is the best deal
:)
Answer:
A) Proactiveness.
Explanation:
This explained to be a conceptual development in entrepreneurial orientation that enacts a degree of anticipation in product and also increase a productivity in the entrepreneurial sphere. Some undiluted descriptions shows it to be the introduction of results based on its qualitative study, which is been aimed at the characterizing of the proactiveness in entrepreneurial software firms. Experienced researched organizations has shown that the one which are related to environment monitoring and opportunities quest been highlighted are also core part of proactiveness.
Answer:
The correct answer is D.
Explanation:
Giving the following information:
The balance in the Work-in-Process Inventory account was $10,000 at the beginning of the month and $22,000 at the end of the month. During the month, the company incurred direct materials cost of $63,000 and the direct labor cost of $39,000. The actual manufacturing overhead cost incurred was $40,000. The manufacturing overhead cost applied to Work-in-Process was $43,000.
cost of goods manufactured= beginning WIP + direct materials + direct labor + allocated manufacturing overhead - Ending WIP
cost of goods manufactured= 10,000 + 63,000 + 39,000 + 40,000 - 22,000= $130,000
Answer:
To be considered as a producer, we need to create some sorts of goods or services and exchange it with the customers in order to obtain some sort of financial gain. I believe that a host who seats customers in a busy restaurant would be considered a producer because he is providing a service to consumers.
Hope this helps!