Answer:
Explanation:
The coupon rate is defined as the interest rate paid on a bond by its issuer for the term of the security.
Hence,
Par Value = $800
Face Value = $1,000
N = 5 x 2 = 10
Since the interest is semi annual
i = 8% / 2 = 4%
CF = $15.34
Coupon = $30.68 per year or 3.068%
Answer:
(E). A person receives clear information about performance effectiveness from the work itself.
Explanation:
According to the Job characteristics model, an employee gets motivation from the job itself, and there are five characteristics that improve an employee's performance on the job. One of these characteristics is "feedback".
The model defines feedback as the <u>extent to which an employee receives information about how effective his or her job performance has been.</u>
Answer:
3. one case of 24 sodas @ $ 18.50
Explanation:
The question requires that the hosts need to have enough to have two sodas each. The number of guests being 10, the requirement is to have 20 sodas.
Now comparing the various pack sizes available:
1. 20 sodas $ 1.50 per bottle, Total cost $ 30, per serving cost $1.50
2. 4 6 packs @ $ 5 each. Total cost $20, Per serving cost $0.83
3. 24 soda case @ $18.5. Total cost $ 18.50, Per Serving costs $ 0.77
4, 2 x 24 soda cases @ 18.50. Total Cost $ 37.00 Per serving costs $ 0.77
The per serving costs are the same in 3 & 4 above, however, since the requirement is to have 20 sodas and the overall costs as well as the per serving costs is the best in option 3, this is the preferred option.
Answer: (C) Piecemeal productivity improvements
Explanation:
The piecemeal productivity improvement is one of the type of business strategy that is used by various types of successful organization for the purpose of improving the productivity of an employees, the business process and also managing all bench-marking activities in an organization.
According to the given question, the given activities in an organization are the example of Piecemeal productivity improvements that helps in expanding the product scope in the market. Therefore, Option (C) is correct answer.
Therefore, Option (C) is correct answer.
Answer:
Confidence Interval is 139.04 - 142.96
Explanation:
The formula for a confidence interval is as follow:
Mean (Average price) +/- z-score x standard deviation / sqrt(n)
Formula Interpretation:
Mean = $141
z-score for 95% confidence interval = 1.96
standard deviation = $4
n = 16 --> sqrt (n) = 4
By using these inputs, we can calculate the confidence interval as follow:
141 +/- 1.96 x (4/4)
Confidence Interval is 139.04 - 142.96