Based on the information provided:
Gross income is $486,000
Fixed expenses: $300,000
Variable expenses: $150,000
To find the percentage of gross profit first figure out the difference between the gross income and expenses which is: $486,000 - $300,000 - $150,000 = $36,000 then divide the gross income by the profit 486,000/36,000 and the answer is 13.5%.
Answer:
2.56 years
Explanation:
Payback period calculates the amount of time it takes to recover the amount invested in a project from its cumulative cash flows.
payback period = amount invested / cash flows
cash flows = $510,000 - $360,000 = $150,000
$384,000 / $150,000 = 2.56 years
Answer:
the 1st on is false and the second is true
Answer:
deadwweight loss $2,250
Explanation:
The deadweight loss is the area loss between the new consumer and producer surplus after-taxes and the previous consumer and prodcuer surplus after taxes
As this is a straight line then we have the area of a triangle which height is
P2 - P1 in this case the $15 tax levied
and Q2 - Q1 as the high of the triangle in this case 300 units
We now sovle for the area of the triangle:
300 x 15 / 2 = 2,250