Answer:
a. What is the MRP per driver per day?
- the marginal revenue product per driver = 60 packages x $20 = $1,200 per day
b. Now suppose that a union forces the company to place a supervisor in each vehicle at a cost of $300 per supervisor per day. The presence of the supervisor causes the number of packages delivered per vehicle per day to rise to 60 packages per day What is the MRP per supervisor per day? By how much per vehicle per day do firm profits fall after supervisors are introduced?
- if the drivers were already delivering 60 packages per day without the supervisor, then the addition of the supervisor doesn't change anything. So the MRP of the supervisor is $0. That means that the company's profits will decrease by $300 per day due to the supervisors.
c. How many packages per day would each vehicle have to deliver in order to maintain the firm's profit per vehicle after supervisors are introduced?
- $300 / 20 = 15 packages per day
- in order to maintain the profit per vehicle, each team of delivery man + supervisor should be able to deliver 75 packages per day.
d. Suppose that the number of packages delivered per day cannot be increased but that the price per deliver might potentially be raised. What price would the firm have to charge for each delivery in order to maintain the firm's profit per vehicle after supervisors are introduced?
- $300 / 60 = $5
- the price of each package delivered should increase by $5 to $25 per package.
Answer:
<em>The amount that he will be charged in a special assessment tax to cover his cost of the sidewalk Is $2000 </em>
<em></em>
Explanation:
We are told that the property is an interior lot, so we'll only consider one of the width of his plot, since the sidewalk can only pass through the front or the back of his property.
The property measures 100' x 500' , that is 100 ft width by 500 ft length
The cost of the sidewalk is $40 per linear ft
The city will pick up 50% of the cost.
For a width of the lot, the cost per linear length will be
100 x $40 = $4000
The city covers 50% of this cost, leaving 50% of the cost to the homeowner.
The homeowner's cost will be 50% of $4000
= 0.5 x $4000 =<em> $2000 </em>
<em>The amount that he will be charged in a special assessment tax to cover his cost of the sidewalk Is $2000 </em>
Answer:
Options B and C are correct.
- Marginal profit is negative.
- Profit is positive.
Explanation:
At q = 150
R = 80q = 80(150) = 12,000
C = 0.002(150)3 + 22(150) + 750 = 6750 + 3300 + 750 = 10,800
R > C so first is incorrect.
MR = 80
MC = 0.006(150 x 150) + 22 = 135 + 22 = 157
MC > MR so B is correct.
Profit = TR - TC = 80(150) - 0.002(150)3 - 22(150) - 750 = 12000 - 10800 = 1200
Profit is positive.
Marginal profit = MR - MC = 80 - 157 = - 77
MR is Negative
Answer:
(C) A report recommending an anti-terrorism security system for mass transit
Explanation:
An analytical report is a type of a business report that uses qualitative and quantitative company data to analyze as well as evaluate a business strategy or process, while empowering employees to make data-driven decisions based on evidence and analytics. Analytical reports offers both information and analysis and also include recommendations.
Answer:
$5,000
Explanation:
<em>Note that Lakeland Chemical manufactures uses weighted-average method of process costing</em>
Equivalent units
Materials = 9,000
Conversion Costs = 7,500
Total Costs
Materials = $20,500
Conversion Costs = $15,000
Cost per equivalent units
Materials =
Conversion Costs =
Total Cost in remaining in work in process
Total Cost
The total costs remaining in work in process on May 31 are $5,000.