answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ber [7]
1 year ago
14

Vintage Audio Inc. manufactures audio speakers. Each speaker requires $115 per unit of direct materials. The speaker manufacturi

ng assembly cell includes the following estimated costs for the period: Speaker assembly cell, estimated costs: Labor $48,710 Depreciation 6,530 Supplies 2,380 Power 1,780 Total cell costs for the period $59,400 The operating plan calls for 165 operating hours for the period. Each speaker requires 15 minutes of cell process time. The unit selling price for each speaker is $312. During the period, the following transactions occurred: Purchased materials to produce 750 speaker units. Applied conversion costs to production of 715 speaker units. Completed and transferred 685 speaker units to finished goods. Sold 655 speaker units. There were no inventories at the beginning of the period. a. Journalize the summary transactions (1)-(4) for the period. Round the per unit cost to the nearest cent and use in subsequent computations. If an amount box does not require an entry, leave it blank. 1. 2. 3. 4. Sale 4. Cost

Business
1 answer:
Karo-lina-s [1.5K]1 year ago
8 0

Answer:

1. Purchase materials to manufacture 750 speakers

Debit Raw and In Process Inventory $86,250

Credit Accounts payable $86,250

2. Conversion costs to 715 units

Debit Raw and In Process inventory $64,350

Credit Conversion costs $64,350

3.Completed and transferred 665 units to Finished Goods

Debit Finished Goods Inventory $136,325

Credit Raw and In Process Inventory with $136,325

4. Sales of 655 units

Debit Account receivable $204,360

Credit Sales $204,360

5. Cost of Goods sold - 655 units

Debit Cost of Goods sold $134,275

Credit Finished Goods inventory $134,275

Closing balance of Raw & In process Materials = $14,275

Closing balance of Finished Goods inventory = $2,050

Explanation:

Vintage Audio Inc.

Cell process time = 15 minutes per speaker

Conversion cost for 165 operating hours = $59,400.

Units produced in 165 hours = (165hrs x 60mins) / 15

= 660 units

Conversion costs per Unit = $59,400 / 660 units = $90

Refer to the attached for very detailed presentation of answers

You might be interested in
Complete a​ fish-bone chart detailing reasons why an airline customer might be dissatisfied. LOADING... Click the icon to view t
kvv77 [185]

Answer:

<em>B: Machineries </em>

Lighting is not running,there seems to be an issue with the mechanical equipment and the chairs are too tight so there's no leg room.

<em>C: Methods </em>

The lack of adequate preparation and methods or processes results in delay of flight and also poor communication is the problem due to the lack of optimized or structured process.

<em>D: Man Power </em>

Scarcity is the reason why not enough ticket agents to issue tickets and manage the queue and also not enough traffic police to regulate and track the process.

5 0
1 year ago
Identify whether the following paragraph uses a direct, indirect, or semi-indirect organizational pattern.
Anna007 [38]

Answer:

Correct answer is B that is <u>Indirect Organizational Pattern</u>

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Allocation of Package Purchase Price Tamarack Company purchased a plant from one of its suppliers. The $1,000,000 purchase price
Novay_Z [31]

Answer:

The total purchase price of the plant allocated to the land, building, and machinery is $140,840, $509,707 and $355,453 respectively

Explanation:

The computation is shown below:

For land

= Total purchase price × appraisal value of land ÷ total appraisal value

= $1,006,000 × $126,000 ÷ $900,000

= $140,840

For building

= Total purchase price × appraisal value of building ÷ total appraisal value

= $1,006,000 × $456,000 ÷ $900,000

= $509,707

For machinery

= Total purchase price × appraisal value of land ÷ total appraisal value

= $1,006,000 × $318,000 ÷ $900,000

= $355,453

where, the total purchase price is

= $1,000,000 + $6,000

= $1,006,000

3 0
2 years ago
The market value of equipment owned by a company is a sunk cost and should not be taken into account in deciding whether or not
-BARSIC- [3]

Answer:

a. True

Explanation:

The sunk cost is the cost that is already incurred and not recovered in the future. Plus, it is also known as past cost.  

This cost is not useless at the time of decision-taking so it would be ignored.  

In the given question, the market value of the equipment is a sunk cost which determines that it will have no impact on the decision making so at the time of replacing the equipment, it would not be considered

6 0
2 years ago
You have a portfolio that consists of equal amounts of IBM stock and Treasury bills. If you replace one-third of Treasury bills
postnew [5]

Answer: increase

Explanation:

You have a portfolio that consists of equal amounts of IBM stock and Treasury bills. If you replace one-third of Treasury bills with more IBM stock , the expected portfolio return will increase, ceteris paribus

The expected return for a particular investment are the returns which a an investor expects when he or she invests in a particular investment. In the above scenario, there'll be an increase in the expected portfolio return.

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Anwar dresses for a cold fall day and steps outside to find it sunny and hot. he goes back inside to change out of his sweater a
    9·1 answer
  • Writing a __________________ statement can help you define the focus of your report and keep you on target.
    12·2 answers
  • On January 1, Weatherholt Inc. issued $5,000,000, 9% bonds for $4,695,000. The market rate for these bonds is 10%. Interest is p
    13·1 answer
  • Hamilton Company uses a periodic inventory system. At the end of the annual accounting period, December 31 of the current year,
    7·1 answer
  • A graphical representation of all organizational jobs along with the numbers of employees currently occupying those jobs and fut
    5·1 answer
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs.
    15·1 answer
  • If Creative Analysis, Inc. decides to maintain a constant debt-equity ratio, what rate of growth can they maintain?
    12·1 answer
  • Freight Terms Determine the amount to be paid in full settlement of each of two invoices, (a) and (b), assuming that credit for
    15·2 answers
  • The net cash flows of Advantage Leasing for the next 3 years are $42,000, $49,000 and $64,000 respectively, after which the grow
    8·2 answers
  • Petra is paying her ten employees for 40 hours a week 52 weeks each year. In 2007 Petra spent___ on wages for her employees each
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!