Answer:
Accounts payable would be 20.42% of the balance sheet , when preparing a vertical analysis.
Explanation:
In the question it is told that Ginger bread is doing a vertical analysis, where when we have to calculate the percentage of certain item of the balance sheet , we will use formula -
( Balance sheet item / Total liability ) x 100
Given information - Accounts payable = $245,000
Total liabilities = $1200,000
Putting these values in formula -
= $245,000 / $1200,000 X 100
= .20416 X 100
= 20.416
= 20.42% ( APPROXIMATELY )
Answer:
Longhorn Goodwill=$7920
Longhorn should record goodwill on this purchase of $7920.
Explanation:
Longhorn Goodwill=Price Paid to Acquire - Total fair Assets
Total Fair Assets=Fair Value of Assets-Fair Value if Liabilities
Total Fair Assets= $89,900-$15,200
Total Fair Assets= $74,700
Longhorn Goodwill=Price Paid to Acquire - Total fair Assets
Longhorn Goodwill=$82,620-$74,700
Longhorn Goodwill=$7920
Longhorn should record goodwill on this purchase of $7920.
Carmaker Kia has used its 10-year/100.000 mile warranty program to improve consumer perceptions of the reliability of its vehicles, they are clearly using positioning marketing strategy, they are trying to position their vehicles giving a benefit others wouldn´t give, such as a long warranty, and at the same time offer a competitive price so clients would need to think and balance, price, benefits and quality.
Answer:
The correct answer is option D.
Explanation:
Technological change refers to an improvement in the efficiency of a product such that the output level increases without an increase in input.
Here, the rearranging of layout and training of workers is technological change as they are likely to increase production without an increase in inputs.
Damages caused by a hurricane will reduce the output level, so it will not be classified as a technological change.
Answer:
Option C 16.36% is correct.
Explanation:
We can find the growth using the following growth formula:
g = (Earning per share today / Earning per share n years ago)^(1/5) - 1
EPS of this year is $3.2 per share and 5 ago was $1.5 per share.
So by putting values we have:
g = (3.2 / 1.5) ^(1/5) - 1 = 16.36%
The right option is C.