Answer: $16,925.90 increase
Explanation:
Company already has the excess capacity to handle this order so the fixed costs will not be included as they would have already been incurred.
Cost of manufacturing the trees would be:
= Variable cost + Fixed cost
= ((51.61 + 3.80 + 1.00 + 8.26 for white tree) * 230 trees) + 5,000 for molds
= (64.67 * 230) + 5,000
= $19,874.10
Incremental revenue = 230 trees * 160
= $36,800
Incremental operating income = 36,800 - 19,874.1
= $16,925.90 increase
<em></em>
<em>Note: Options might be for a variant of this question. </em>
Answer:
Explanation:
1. prime costs: direct materials+direct labour
= $22,000+$35,000
= $57,000
2. Conversion Costs= Direct labour + Manufacturing Overheads
= $35,000+ $17,500
= $52,500
3. Product Costs = direct material+ direct labour+ manufacturing overheads
= $22,000 + $ 35,000 + $17,500
= $74,500
4. Period Costs = Selling expenses+ administrative expenses
= $17,600 + $13, 400
= $31,000
If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit = direct materials costs / unit produced
= $22,000/13,750
= $1.6 per unit
If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit = total conversion costs/unit produced
= $52,500/17,500
=$3 per unit
Answer: Please refer to Explanation
Explanation:
1. A. Monitoring key stock prices.
This does not fall under what the Central Bank does when Monetary Policy is implemented. Monetary Policy allows the government to influence interest rates, monitor financial institutions and indirectly control money supply.
2. Low and predictable levels of inflation.
Under the mandate of PRICE STABILITY, the Fed aims to ensure low and Predictable inflation in the long run to preserve the purchasing power of money.
3. Management of interbank transfers.
The Fed monitors and manages Interbank transfers to protect the financial system.
4. Management of Macroeconomic fluctuations.
- The Fed just embarked on monetary policy to correct the Economy. This was a Macro Economic function as it dealt with the entire economy as a whole.
5. Regulation
The Fed acts as the regulator of Banks and ensures that they follow certain practices and rules to ensure the safety of the banking system and the money belonging to the people who put it there.
Answer:
Please consider the explanation below
Explanation:
a.Optimal order quantity per order = √2CO / I
= √[2*1500Units*625 ]/ (130)
=√1875000/130
=120 units per order
b.Minimum total annual inventory costs
Annually orders = 1500 / 120
= 12.5 times
Ordering cost = 12.5*625 = $7812
carrying cost = 120 units *$130 = $15600
Total annual inventory cost = $23412
c.The number of orders per year
= Annual denand / Optimum oder
= 15000 U / 120
= 12.5 times
• d.The time between orders (in working days)
= 364 / 12.5 (considered one leave)
= 29.12 days
=29 days
The answer is 40 because you have to divide 60 and then 1.50 to get your answer