Answer:
UNIT COST $32
Explanation:
the absorption costing system is the sum of expenses applicable to purchases and charges directly or indirectly incurred to produce a good or service.
This model considers both fixed and variable costs. Which translates into a higher unit cost.
in these case unit cost = 6+10+6+6+2+2 = 32
+Direct materials $6
+Direct labor $10
+Fixed manufacturing overhead $6,000 / 1000 units= $6
+Variable manufacturing overhead $6
+Fixed operating expenses (selling, general, and administrative) $2,000
/ 1000 units=$2
Variable operating expenses (selling, general, and administrative $2
Answer:
Sherlok asked him wasssupppp and got job.
Explanation:
Answer:
30%
Explanation:
Given that,
In year 1:
Dave's Deli sales = $1,000
Bertha's Burgers sales = $1,500
In year 2:
Dave's Deli sales = $1,300
Bertha's Burgers sales = $1,800
Therefore,
percentage change in sales for Dave:
= [(Change in sales) ÷ sales in year 1] × 100
= [($1,300 - $1,000) ÷ $1,000] × 100
= ($300 ÷ $1,000) × 100
= 0.3 × 100
= 30%
Therefore, the Dave's sales increases by 30%.
Answer:
D) inventory
Explanation:
Inventory: Inventory is the stock of the company. It passed through various cycles i.e. raw material, work in progress, finished goods. When the cycle is finished then the product is ready to sell in the market.
Moreover, the recording of the stock is done based on the cost or market value whichever is lower.
In the given question, operation management uses the storage facility. So, the storage facility is used to store the inventory. Here, the storage facility means the warehouse in which the company products are kept for safety measurement.
Thus, all other options are incorrect except D option