Answer:
The depreciation cost of the bus per unit is $ 1.4 which is purchased on January 1, 2019.
Explanation:
The depreciation cost per unit is computed as:
Depreciable asset = Cost - Salvage Value
= $205,860 - $7,900
= $197,960
Depreciation per unit = Depreciable asset /Useful life expected value
= $197,960 / 141,400
= $1.4
Therefore, the per unit cost is $1.4
Answer: Functional
Explanation: The functional structure of an organisational chart places people with similar skills who perform similar activities in a group under a common manager who answers to an executive a level up in the hierarchy who may oversee multiple departments. Therefore, an organizational chart of a company showing vice presidents with responsibility for key areas such as design, manufacturing, sales, marketing, and after-sales support would reflect a functional structure.
An advantage of the functional structure is that employees are allowed to focus their collective energies on executing their roles as a department but sometimes they might develop tunnel vision (seeing the company solely through the lens of the employee’s job function) and often at times there is a lack of inter-departmental communication.
Answer:
correct option is b. $4,500 long-term capital loss
Explanation:
given data
assets = $50,000
fair market value = $60,000
basis = $65,000
adjusted basis before distribution = $34,500
liquidation in cash = $30,000
to find out
amount and type of loss should Cadwallader recognize on tax return
solution
we know here adjusted basis before distribution and liquidation in cash so we will get here amount and type of loss that is
amount and type of loss = adjusted basis before distribution - liquidation in cash
amount and type of loss = $34,500 - $30,000
amount and type of loss = $4500 long term loss
so correct option is b. $4,500 long-term capital loss
Answer and explanation:
The following attached files
give a comprehensive breakdown of solutions
to the questions
Answer:
The journal entry in respect of the factored debt is shown below:
Dr Cash $95,000
Dr Factoring cost $5000
Cr Accounts receivable $100,000
Explanation:
The factoring of accounts receivable implies that a finance company known as factor takes responsibility for chasing debtors for payments in return for a 5% charge of the accounts receivable.
Since factoring transfers accounts receivable to factoring comparing, accounts receivable is credited with face value of the debt,an inflow of cash from the factor is debited to cash account while also debiting the difference debt and cash received to a factoring expense account.
This avails the company quick access to cash receivable later.