Answer: $2,845.57965
The principal to be deposited semiannually would be $2,845.58 (rounded to 2 decimal places)
Explanation:
Using compound formula below
A = p (1 + r/n)^nt
A =amount= $3,300
r = rate = 5% = 5/100 = 0.05
n = number of compounding rate (semiannually) =2 interest payments a year
t = time in years= 3
3,300 = p (1 + 0.05/2)^2(3)
3,300 = p (1 + 0.025)^6
3,300 = p (1.025)^6
3,300 = 1.15969342p
Divide both sided by 1.15969342
p = $(3,300/1.15969342)
p = $2,845.57965
p ≈$2,845.58 rounded to 2 decimal places.
I'm just gonna say this i don't think they care at all
<span>high-involvement learning is the correct answer </span>
Who can message them and who can friend request them.
Answer:
Mark-up = 101.9%
Explanation:
<em>Mark up is the percentage of the product cost that is made as profit. It is profit expressed as a percentage of the product cost.</em>
Mark-up = profit/product cost × 100
Mark-up = $55/54 × 100 =101.85%
Mark-up = 101.9%