Answer:
Part A:
Labur Productivity:
For US=5.14, LDC=1.35
Capital Productivity:
For US=1.72 LDC=4.31
Part B:(Multi factor productivity)
For US=1.29 LDC=1.03
Part C: (Raw material productivity)
For US=4.90 LDC=10.02
Explanation:
Part A:
Labur Productivity:
For US:

For LDC:

Capital Productivity:
For US:

For LDC:

Part B:
For US:

For LDC:

Part C:
For US:

ForLDC:
Converting Raw material FC into $ (1$=10FC)
Raw Material =19550/10=$1955

Answer:
tax expense: 34% 103,020 dollars
Explanation:
Sales 2,400,000
COGS 34% of sales<u> (816,000) </u>
Gross profit 1,584,000
other operating (1,200,000)
depreciation (80,500)
interest expense
450,000 x 9% (40,500)
gain on investment <u> 40,000 </u>
Income before taxes 303,000
tax expense: 34% 103,020
The dividends paid are not an expense or revenue for the period. is the distribution of prior period gains.
Answer:
c. She should pay with a credit card.
Explanation:
Credit cards are basically loans that the banks give to the customer to use and pay back before the due date.
Now if Sean's mother does not know how much money she has, she must use the credit card because to be financially responsible and pay the type services their due amount.
Later she can check her account details and make payments to the bank as per requirement.
Answer:
d.Yes, income will increase by $30,000
Explanation:
The net profit from this order = Revenue – all expense related = number of unit sold x (price per unit – cost per unit) =
6,000 boxes x (price $15 – Direct materials $6 - Direct labor $2 - Variable overhead $2 - Fixed overhead $3 but avoidable) = 6000 x (15-6-2-2-0) = $30,000
Answer:
a. 4.89%
b. 5.23%
Explanation:
We use the rate formula which is shown in the attached spreadsheet
Given that,
Present value = $2,000 × 108.96% = $2,179.20
Future value or Face value = $2,000
PMT = $2,000 × 5.7% ÷ 2 = $57
NPER = 16 years × 2 = 32 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after solving this,
a. The yield to maturity of the bond is 4.89%
b. The current yield would be
= 57 × 2 ÷ $2,179.20
= 5.23%