Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
CarmelRugs plans to sell carpets for $1,000 each. The company will purchase the carpets from a local distributor for $400 each, with the privilege of returning any unsold units for a full refund.
Jean’sClub has offered Carmel Rugs two payment alternatives for the use of space.
Option 1:
Fixed cost= $17,400 for the sale period
Option 2: 20% of the total revenues earned during the sale period.
Break-even point= fixed costs/contribution margin
Option 1:
Break-even point= 17400/(1000-400)= 29 carpets
Option 2:
Break-even point= (400+200)/(1000-400)=1 carpet (no fixed cost)
Answer:
PLANNING
Explanation:
Planning is the management function and process of thinking about the activities required to achieve a desired goal.
It is the first and foremost activity to achieve desired organizational results.
It involves the creation and maintenance of a plan, such that if the plan is followed, organizations can achieve their goals
Planning is also a management process, concerned with goal definition for a company's future direction and determines the resources to achieve such goals. To achieve goals, managers may develop plans, such as a business plan, sales plan or a marketing plan
Answer:
Market growth rate
Explanation:
The market growth rate refers to a rate in which the company is able to know how much it is growing it could be measured by comparing the prior years performance.
The BCG comprise of Boston consulting group that includes four things i.e. star, question mark, cash cow and dog in which the market growth rate is appears on the vertical axis, and in the horizontal axis, the relevant market share is displayed
Hence, the market growth rate is the answer
Answer:
New stock value = $79.40
Total stock value = $14,292
Explanation:
GIVEN the following ;
Number of shares of stock = 180
Current price = $82.45 per share
Dividend = $3.05 per share.
Ex dividend date = February 4
Value of stock on February 4 =?
The Ex dividend date may be regarded as the day whereby payment of dividend and reinvestment is held.
Assuming no taxes, The value of the stock will drop by the same amount of the current dividend on February 4.
Therefore,
New stock value = current stock price - dividend per share
New stock price = $82.45 - $3.05 = $79.40
New stock value = $79.40 per share.
Total stock value :
$79.40 × 180 = $14,292