answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Orlov [11]
1 year ago
15

Ponzi Products produced 100 chain-letter kits this quarter, resulting in a total cash outlay of $10 per unit. It will sell 50 of

the kits next quarter at a price of $11, and the other 50 kits in the third quarter at a price of $12. It takes a full quarter for Ponzi to collect its bills from its customers. (Ignore possible sales in earlier or later quarters.) (Negative amount should be indicated by a minus sign.)
(a) Prepare an income statement for Ponzi for today and for each of the next three quarters. Ignore taxes. (LO1)

(b) What are the cash flows for the company today and in each of the next three quarters? (LO3)

(c) What is Ponzi’s net working capital in each quarter? (LO1)
Business
1 answer:
vesna_86 [32]1 year ago
8 0

Answer:

Explanation:

From the given information: we are to:

a)  Prepare an income statement for Ponzi for today and for each of the next three quarters. Ignore taxes. (LO1)

An income statement involves depicts the achievement of a certain business over  a period of time .

The income statement for Ponzi for today and for each of the next three quarters is as follows:

                        Quarter 1      Quarter 2       Quarter 3        Quarter 4

Sales                   $0                  $550              $600             $0

 (-)

cost of goods       0                   $500              $500             $0

sold

Net income           0                  $50                 $100               0

We will see that  in the first and the fourth quarter ; the firm neither pay any cash to purchase goods nor collect cash for sales. Thus ; the cashflow will be zero in those instances and we will consider only the second and the fourth quarter for sales income and production cost.

SO:

Quarter 2 sales = 50 × 11 = $550

Quarter 3 sales = 50 × 12 = $600

(b) What are the cash flows for the company today and in each of the next three quarters?

Cash flow is like a database that helps to keep tracks and records the cash inflows and cash outflows of a financial instrument.

The cash flow in each month is as follows:

                        Quarter 1      Quarter 2       Quarter 3        Quarter 4

Sales                   $0                  $550              $600             $0

 (-)

cost of goods       0                   $500              $500             $0

sold

Net income           0                  $50                 $100               0

Inventories         $1000          $500                   0                  0

Account

Receivables       0                    550                  600                0

Net working

capital                 $1000          $1050             $600                0

Change in WC   $1000           $50                 $450              $600

CashFlow           $1000          $0                  $550              $600

Hint:

The Cash flow = net income - change in net working capital

The net working capital = Inventory + Account receivables

Quarter 2 sales = 50 × 11 = $550

Quarter 3 sales = 50 × 12 = $600

(c) What is Ponzi’s net working capital in each quarter? (LO1)

The net working capital in each quarter can be illustrated as :

                        Quarter 1      Quarter 2       Quarter 3        Quarter 4

Inventories        $1000             $500              0                    $0

Account recei-    0                   $550              $600             $0

vables

Net working       $1000             $1050           $600               $0

capital

You might be interested in
A company opting to boost its sales of branded footwear by offering buyers 500 models/styles to choose from should consider redu
Pavel [41]

Answer:

D. investing in production improvement option B at those production facility locations producing 500 models.

4 0
2 years ago
For a Marketing course: What skills from this course would you use to create a three-paragraph promotional tool that explains th
love history [14]

Answer:

After taking a Marketing Course, I should be armed with the following promotional skills:

  1. Innovation Skills: It is expected that a marketing professional should be able to think differently, energise creativity in  the business and craft maverick ways of gaining the attention of the market and transform that attention to patronage.
  2. Market Development Skills: One is also expected to gain the ability to identify and articulate latent  customer needs (even before the customers become aware of them), spot socioeconomic  trends as well as technological  developments which create opportunities for the company as well as for the customer.
  3. Pricing Technology: Pricing is an art and a science. It involves accounting, economics and psychology. Marketing deals with the economics and psychology bit of it. Armed with this information, one is able to get into the mind of the individual buyers and them to firm up their buying decision.

Cheers!

3 0
2 years ago
When the Shaffers had a monthly income of $4,000, they usually ate out 8 times a month. Now that the couple makes $4,500 a month
choli [55]

Explanation:

Income Elasticity of Demand(IED)= Percentage change in quantity demanded/ Percentage change in income

-Percentage change in Q:

%Change in quantity demanded= (q2-q1/q1) = (10-8)/8= 0.25

-Percentage change in Income:

%Change in income= (i2-i1/i1) = (4,500-4,000)/4,000= 0.125

IED= 0.25/0.125= 2

This indicates that the Shaffers are very sensitive to changes in income when it comes to eating out. Which means that changes in income will change significantly the number of times they eat out.

2. Restaurant meals are normal goods, in this case, because when income rises, they ate more in restaurants, then the units consumed for this good increase too.

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
ABC Online Merchant has a current stock price of $42.50. The company paid $1.34 in dividends this year, and the dividends are ex
yKpoI14uk [10]

The formula is to calculate stock price through dividend discount model is

Share price  = Dividend/(rate of return - dividend growth rate)

                   =$1.34/(5%-3%)

                   =$67

7 0
1 year ago
A On December 31, 2017, State Construction Inc. signs a contract with the state of West Virginia Department of Transportation to
larisa [96]

Answer:

2018: $78 million

2019: $468 million

2020: $234 million

Explanation:

Given that State Construction incurred costs as follows:

Year                         Cost

2018                         $60 million

2019                         $360 million

2020                        $180 million

Total cost = $60 million + $360 million + $180 million = $600 million

Percentage to total cost ratio is:

For 2018 = $60 million / $600 million = 0.1,

For 2019 = $360 million / $600 million = 0.6,

For 2020 = $180 million / $600 million = 0.3.

Revenue = Percentage to total cost ratio × Contract price.

Contract price = $780 million

For 2018, Revenue = 0.1 × $780 million = $78 million

For 2019, Revenue = 0.6 × $780 million = $468 million

For 2020, Revenue = 0.3 × $780 million = $234 million

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What need theory would explain why lemuel greene was unhappy despite his high income
    5·1 answer
  • Casey is considering taking out a 30-year loan with monthly payments of $205 at an APR of 1.9%, compounded monthly, and this equ
    8·2 answers
  • The president of a small manufacturing firm is concerned about the continual increase in manufacturing costs over the past sever
    14·2 answers
  • Maddox Bauxite Extraction Inc. has decided to enter into a foreign market by setting up its own production facilities and distri
    5·1 answer
  • Jerry transfers property with a $28,000 adjusted basis and a $50,000 FMV to Texas Corporation for 75 shares of Texas stock. Fran
    6·1 answer
  • Select the correct answer from the drop-down menu. A local carbonated beverage business enters a foreign market. What problems c
    10·2 answers
  • Assume that a manufacturing company usually pays a waste company(by the pound) to haul away manufacturing waste. Recently, a lan
    11·1 answer
  • If variable cost of goods sold totaled $90,000 for the year (18,000 units at $5.00 each) and the planned variable cost of goods
    6·1 answer
  • Becky had net sales (all on account) in 2020 of $8,000,000. At December 31, 2020, before adjusting entries, the balances in sele
    6·1 answer
  • During March, Patt, Inc. purchases and uses 8,800 pounds of materials costing $35,640 to make 4,000 tiles. Patt's standard mater
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!