Answer: Hello your question is incomplete attached below is the complete question
answer:
1) attached below
2) Net operating income ( loss ) = - $104 million
Explanation:
Pretax operating loss = - $137 million
Non deductible Losses ; $5 million fine paid in 2021 ,
estimated $12 million loss from contingency that will be tax deductible in 2022
Enacted tax rate = 25%
Taxable operating income = - $120 million
attached below is the solution
Answer:
The correct answer is $936 favorable.
Explanation:
According to the scenario, the computation of the given data are as follows:
we can calculate the variable overhead efficiency variance by using following formula:
Variable OH efficiency variance = (Actual Hours - Standard Hours) × Standard Rate
Where,
Standard hours = 4,600 × 0.60 = 2,760
By putting the data, we get
Variable OH efficiency variance = ( 2,500 - 2,760) × $3.60
= -$936 ( negative sign shows favorable)
= $936 Favorable
Answer:
2.5 and 25%
Explanation:
Given that,
Total contribution margin = $61,250
Net income = $24,500
Expected increase in sales volume = 10%
Degree of operating leverage:
= Total contribution margin ÷ Net income
= $61,250 ÷ $24,500
= 2.5
Percent change in income for Macom Manufacturing:
= Percentage change in sales × Degree of operating leverage
= 10% × 2.5
= 25%
Answer:
Unit of account
Explanation:
Money serves three functions :
1. Unit of account : money serves the function of determining the value of a good or service. It is usually assumed that goods that are more highly priced are more valuable that goods that have lower prices
2. Medium of exchange : goods and services can be exchanged for money. For example, if I want to buy a gallon of gasoline and pay 4 seashells, money has served as a medium of exchange.
3. store of value: money can be saved, retrieved and exchanged sometimes in the future
Answer:
Depreciation Expense = $16900
Explanation:
Using the units of production method. I will get the value of depreciation expense for the year 2. The units of production method calculate the value of depreciation using the formula is given below.
Depreciation expense = (Cost - Salvage value) / Total Units of Products x Units of production in second year.
Depreciation expense = ($87000 - $7000) / 400000 x 84500 = $16900
Wickland company will charge depreciation expense of $16900 using the Units of production method as during the second year of Wickland company depreciation expense is $16900.