Answer: True
Explanation: When the central monetary authority of a country attaches the value of their country's currency in relation to any other country's currency, then such an arrangement is called pegged exchange rate system.
The reference currency used by the authorities are generally of those countries which have a strong monetary base like US dollar or Euros.
Hence, from the above we can conclude that the given statement is true.
Answer:
6.75%
Explanation:
Price of bonds is equal to their par value when coupon rates match with yields to maturity. The 20-year bond with semiannual coupon payments is going to have 40 coupons payment plus 1 par value payment. Let formulate the price of this bond as below:
Bond price = [Par value x (Coupon rate/2)]/[1 + (YTM/2)] + [Par value x (Coupon rate/2)]/[1 + (YTM/2)]^2 + ...+ [Par value x (Coupon rate/2) + Par value]/[1 + (YTM/2)]^40, or:
972.78 = [1,000 x (6.5%/2)]/[1 + (YTM/2)] + [1,000 x (6.5%/2)]/[1 + (YTM/2)]^2 + ...+ [1,000 x (6.5%/2) + 1,000]/[1 + (YTM/2)]^40
Solve the equation we get YTM = 6.75%.
So, the company should set 6.75% coupon rate on its new bonds if it wants to sell them at par.
Answer:
the answer is =32291.67.
The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Explanation:
Solution
Given that:
The Annual demand D = 5000 boxes
The Cost C = $6.4 per each box
The Carrying cost H = 25% of the unit cost = 0.25*6.4 = 1.6
The ordering costs S = $25.00
Now,
EOQ =√2DS/H
EOQ =√(2*5000 * 25)/1.6
Thus,
EOQ =Q = 395.28
The Total cost = DC + (Q/2)H + (D/Q)S
= 5000*6.4 + (395.28 /2) 1.6 + (5000/395.28)25
Then,
T = 32000 + 316.23 + 316.23
= 32632.46
So,
The new supplier has offered to sell the same item for the amount of $6.00 if Q = 3,000 boxes
Hence,
The total cost = 5000 * 6 + (3000/2)1.5 + (5000/3000)25
= 30000 + 2250 + 41.67
= 32291.67
Therefore, The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Answer:
A. 16
B. 57.14
Explanation:
forging presses = 20
setup time = 3 hours
Time required to produce 1 batch = 600 *45 s = 7.5 hours
total workforce = 7 in all;
a. no of forged parts produced in a month ;
total time required to produce 1 forged part = 3 + 7.5 = 10.5 hours;
working hours a day = 8 ;
total no of working days = 21/month;
total no of batches produced n= 21*8/10.5;
n = 16;
so no of parts = 16 * 600 = 9600;
b. labor productivity P= parts /work hour;
P = 9600/21*8 = 57.14