Answer:
d. $13.00
Explanation:
contributon margin = selling price - variable cost
sales price: $25 per unit
<u>list of variable cost:</u>
Direct mateirals 6.20
Direct labor 2.80
variable overhead 1.45
sales commisions 1.00
adminsitrative variable<u> 0.55 </u>
total variable cost 12.00
$25 selling price per unit - $12 variable cost per unit =
$13 contribution margin per unit
This is the amount each units "contributes" to ay the fixed cost and make a gain during the period.
Answer:
$1,280,000
Explanation:
We know that
Debt to equity ratio = Debt ÷ total equity
0.6 = $360,000 + $120,000 ÷ total equity
0.6 = $480,000 ÷ total equity
So, the total equity = $800,000
In the balance sheet, the assets, liabilities, and stockholder equity is recorded. In this the accounting equation is used which is shown below:
Total assets = Total liabilities + stockholder equity
= $480,000 + $800,000
= $1,280,000
Answer:
Option (b) is correct.
Explanation:
Given that,
Sales = 145,000 units
Desired ending inventory = 28,500 units
Beginning inventory = 21,750
Budgeted production in units for November:
= Sales + desired ending inventory - Beginning inventory
= 145,000 units + (190,000 × 15%) - 21,750
= 145,000 units + 28,500 - 21,750
= 151,750 units
The answer is C report the symptom to her manager