Answer:
3,600 units
Explanation:
Given:
Selling price per unit = $30
Variable cost per unit = $12
Contribution per unit = Selling price - variable cost
= 30 - 12
= $18 per unit
Fixed cost = $54,000
Increase in fixed cost this year = 54,000 × 1.2 = $64,800
Break even point in units = Fixed cost / contribution margin
Since only fixed cost increase and selling price and variable cost remain same, contribution margin will be $18 per unit
Break even point in units = 64,800 / 18
= 3,600 units
Answer:
$1,593,535.83
Explanation:
Future Value of mortgage determines the future value of a mortgage after payments have been made, at a regular frequency, charged a regular rate of interest, compounded at payment dates.
DATA
PV = $1,500,000
N = 24
r = 0.04/12
PMT = $1250
FV =?
Solution
PV = (PMT/r)*[1 – 1/(1 + r)^N] + FV/(1 + r)^N
1,500,000 = (1250/(0.04/12)) * (1 – 1/(1 + 0.04/12)^24) + FV/(1 + 0.04/12)^24
1,500,000 = 28785.31353687 + 0.92323916 FV
FV = (1,500,000 - 28785.31353687)/ 0.92323916
FV = $1,593,535.83
The correct answer is agents and brokers. Agents and brokers are considered to be a non-manufacturing traders by which they sell, buy, or even facilitate the traded products of which the goods that they sell are not theirs or they didn't actually owned it.
Answer:
D) foreign; domestic
Explanation:
The central Bank can improve the domestic currency by using the reserves. If the domestic currency undervalued the central bank may intervene to sell the Foreign currency and purchase the domestic currency, which will increase the demand of domestic currency and increase the supply of foreign currency in the market which will improve the value of domestic currency and undervalue the foreign currency.
Answer: Social learning
Explanation:
Isabella is involved in social learning with her learning group, in preparation for her mini-presentation on an advertisement campaign.
Social learning involves a form of learning done in groups where ideas are exchanged and learning is enhanced.