I believe the correct answer from the choices listed above is option D, all of the above. All of the modifications listed above for the <span>assets and liabilities would result to a positive net worth. Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
Answer:
$7,000
Explanation:
The computation of the amount of purchasing department allocated to assembly department is shown below:
= Total purchasing department cost × number of purchase order ÷Total numbers of purchase orders in overall operating departments
= $35,000 × 4 ÷ 20
= $7,000
The 20 number of purchase orders is come from
= 16 + 4
= 20
We simply applied the above formula
<span>Given:
check written year 1 year 2 year 3
yes 225 175 125
no 275 325 375
</span><span>The expected number of shoppers who pay by check in year 1 if there is no difference in the proportion of shoppers who pay by check among the three years is 175.
Each year has 500 customers, and its proportion of customers paying in check gradually decreased from 45% to 25%. If there is no difference in proportion, I am assuming that the data is averaged. Thus, (225+175+125) / 3 = 525 / 3 = 175.</span>
Answer:
O $ 900,000
Explanation:
When a fee is received in advance for a service yet to be rendered, the revenue for such fee is said to be unearned. The entries required are
Debit Cash account and Credit Unearned fees or deferred revenue.
As the service is performed and the revenue is earned, debit Unearned fees and credit revenue.
Given that
- the specialized directory that is published semiannually and shipped to subscribers on April 15 and October 15 and
- Subscriptions received after the March 31 and September 30 cutoff dates are held for the next publication and
- Cash from subscribers is received evenly during the year and is credited to deferred subscription revenue
The amount to be deferred is the sum of the amounts collected after September 30 (from October to December year 2
= 3/12 * $3,600,000
= $900,000
Answer:
$420,000
Explanation:
Calculation for Orleans’s net U.S. tax liability
Using this formula
Tax liability=Taxable income×U.S tax rate
Let plug in the formula
Tax liability=$2,000,000×21%
Tax liability=$420,000
Therefore Orleans’s net U.S. tax will be $420,000. The withholding tax amount of $8,000 was not included because it was already imposed on the dividend.