Answer:
55.58
Explanation:
Data provided in the question;
Initial demand per month, Q₁ = 3
Final demand per month, Q₂ = 5
Initial price, P₁ = $33,200
Final price, P₂ = $33,500
Now,
elasticity of demand using midpoint method is calculated as :
=
or
= 
on substituting the respective values, we get
= 
or
= 
or
= 
= 55.58
Here are the tools and services that might be beneficial for Lily:
- Brokerage service, so Lilly could gain access to various kind of private company that is not available on the stock market.
- Stock market software, which contains algorithms that analyze the stock price movement and create a graph to predict how the future price might go.
Sue will pay back $507.20 in interest expense.
Explanation:
The formula for calculating simple interest is:
SI = P x r x t ÷ 100
- P = Principal
- r = Rate of Interest
- t = Term of the loan/deposit in years
In the given problem,
- Sue Gastineau borrowed $17,000 from Regions Bank so, P = $17000
- Sue Gastineau borrowed $17,000 from Regions Bank at a rate of 5.5%, so r = 5.5 %
- Number of days of the loan = March 5 to September 19
- Sue borrowed $17,000 from Regions Bank for the period of = 198 days, So t = 198 / 365
Simple Interest = (17000 * (5.5/100) * (198/365))
Simple Interest = (17000 * (0.055) * (0.5424657534246575))
Simple Interest = (17000 * (0.055) * (0.5424657534246575))
Simple Interest = $507.20
Answer:
$125,000
Explanation:
Given the following resorted data from the question:
Spot Rate Forward Rate for
March 16, 2020 Delivery
November 16, 2019 $1.250 $ 1.248
December 31, 2019 1.260 1.255
March 16, 2020 1.265 1.265
The applicable rate to use to calculate the amount the company will report sales revenue on its 2019 income statement is the spot rate ruling on the date the company made the sale to the customer in Germany, i.e. $1.250 on November 16, 2019.
Therefore, we have:
Sales revenue = €100,000 * $1.250 = $125,000.
Therefore, the amount the company will report sales revenue on its 2019 income statement is $125,000.
Answer:
Continuous
Explanation:
Continuous production process is the procedure where the manufacture of the products need the sequential performance of different processes on multiple machines receives the material for manufacturing by the closed channel.
This process is mostly used in the business of chemical and paper.
So, in this case, the most effective way to produce the gasoline is the kind of production which is referred as the continuous production process.