Answer:
Manufacturing cost: $
Direct material ($6.50 x 3,200) 20,800
Direct labour ($2.40 x 3,200) 7,680
Manufacturing overhead ($1.10 x 3,200) 3,520
Supervisory salaries 13,600
Depreciation 5,500
Other fixed costs <u>2,200</u>
Total manufacturing cost <u> 53,300</u>
Explanation:
Total manufacturing cost is the aggregate of direct material, direct labour,variable manufacturing overhead and fixed costs. Fixed costs include supervisory salaries, depreciation and other fixed costs. Direct material cost per unit, direct labour cost per unit and manufacturing overhead cost per unit should be multiplied by the budgeted units per month.
Answer: b. Alone, attention, demand, and tangible
Explanation:
There are four basic conditions used in functional analysis they are known as three test conditions
1. social positive (attention),
2. social negative (escape),
3. alone
4. control condition play.
Each test conditions are usually carried out one at a time in turns or arrangements to known which conditions would predict the result in problem behaviours scenerios. The results guides teachers and professionals in determining alternative skills to teach which would lead to a decrease in problematic behaviours. An advantage functional ability has is it ability to identify problematic behaviours.
Answer:
B. $123,000
Explanation:
The computation of the Paul's cost of going to college is presented below:
= Tuition fees + room and board charges + books expenses + earning as a construction job - room and board charges
= $90,000 + $15,000 + $7,000 + $22,000 - $11,000
= $123,000
We simply deduct the room and board charges while working as a construction job and the other items would be added
Answer:
A. $55,000.
Explanation:
The cost of the new machine in 2009 is $600,000
The residual value was $50,000
Useful life is ten years
Under the straight-line depreciation method, the depreciation amount in 2020 will be
The depreciable amount the machine cost - residual value
= $600,000 - $50,000
= $550,000
The depreciation rate will be 1/10 year x 100 = 10%
depreciation per year will be 10% x 555,000
=10/100 x 550,000
=$55,000
Depreciation 2010, the second year will $55,000 since the depreciation amount is a constant figure under the straight-line method.
Answer:
Explanation:
Labor Rate Variance = (Budgeted Rate-Actual Rate) * Direct manufacturing labor hours
= (15 - 15.25)* 500
= 125 Unfavorable