Answer:
A. Yes, because the corporation would be required to pay tax on its profits, and the shareholders would also be required to pay taxes on dividends
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
CarmelRugs plans to sell carpets for $1,000 each. The company will purchase the carpets from a local distributor for $400 each, with the privilege of returning any unsold units for a full refund.
Jean’sClub has offered Carmel Rugs two payment alternatives for the use of space.
Option 1:
Fixed cost= $17,400 for the sale period
Option 2: 20% of the total revenues earned during the sale period.
Break-even point= fixed costs/contribution margin
Option 1:
Break-even point= 17400/(1000-400)= 29 carpets
Option 2:
Break-even point= (400+200)/(1000-400)=1 carpet (no fixed cost)
Answer:
1.3 million Impaired asset is the determined amount
Explanation:
Asset impaired as the estimated fair value cash flows is lower than book value
Impairment loss = Fair value - Book value
= 3.0 million - 4.3 million
= 1.3 million Impaired asset
An impaired asset is an asset that has a market value less than the value which was disclosed on the organisation balance sheet. When an asset is said to be impaired, it will need to be written down on the company's balance sheet to its current market value.
Answer:
market capitalization = current stock price x total stocks outstanding.
Since we are not given neither the total number of shares outstanding or current stock price, we can use another question as an example.
In the other question, the total number of outstanding shares was 3,225,987 and the current stock price is $20.76. So the current market cap = 3,225,987 x $20.76 = $66,971,490
If the stock price increases by 10% (to $22.836), then Chester's market cap = 3,225,987 x $22.836 = $73,668,639 or $73.7 million.
You can follow the example to determine the market cap in your question.