Answer:
Inelastic
Explanation:
Elasticity of demand = percentage change in quantity demanded / percentage change in price
percentage change in quantity demanded =
35,000 - 40,000/40,000 = -0.125 = -12.5%
percentage change in price = $10 - $8 / $8 = 0.25 = 25%
Elasticity = -12.5%/25%= -0.5
Demand is inelastic because the elasticity of demand is a less than 1.
Elasticity of demand measures how quantity demanded changes when price change.
Demand is inelastic when a change in price has no effect on quantity demanded. Inelastic demand has a value of less than 1 .
Demand is elastic if a change in price has an effect on quantity demanded. Elastic demand has a value of more 1
Unitary elastic is when a change in price has the same proportional effect on a change in quantity demanded. Unitary elastic demand has a value of 1.
Answer:
Please consider the explanation below
Explanation:
a.Optimal order quantity per order = √2CO / I
= √[2*1500Units*625 ]/ (130)
=√1875000/130
=120 units per order
b.Minimum total annual inventory costs
Annually orders = 1500 / 120
= 12.5 times
Ordering cost = 12.5*625 = $7812
carrying cost = 120 units *$130 = $15600
Total annual inventory cost = $23412
c.The number of orders per year
= Annual denand / Optimum oder
= 15000 U / 120
= 12.5 times
• d.The time between orders (in working days)
= 364 / 12.5 (considered one leave)
= 29.12 days
=29 days
Answer:
B. $123,000
Explanation:
The computation of the Paul's cost of going to college is presented below:
= Tuition fees + room and board charges + books expenses + earning as a construction job - room and board charges
= $90,000 + $15,000 + $7,000 + $22,000 - $11,000
= $123,000
We simply deduct the room and board charges while working as a construction job and the other items would be added
Karen split her commission 50-50 with her broker.
Therefore she is left with:
Karen’s commission = $3,522.75 * 0.5 = $1,761.375
Karen’s broker received 55% of the total commission.
Therefore Karen must only be receiving 45% of the total commission. The total
commission must be then:
Total commission = $1,761.375 / 0.45 = $3,914.17
On a rate of 7%, the sale price of the property must be:
Sale price = $3,914.17 / 0.07
<span>Sale price = $55,917</span>
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.